С колегата Пламен Данаилов от "Има такъв народ" внесохме предложение към доклада на кмета Терзиев, защото това, което се предлага от кмета на Столична община, ние смятаме за едно частично решение на парче, което по никакъв начин не урегулира системата. Този коментар направи общинският съветник от ВМРО Карлос Контера по повод проблемите в градския транспорт, предаде репортер на "Фокус".

Той обясни с кратка ретроспекция случващото се към настоящия момент: "Имаме икономическа рамка, която беше приета с твърдението, че е балансирано, че парите за охрана на метрото - приблизително 15 млн. лв. ще бъдат платени от държавата, икономическа рамка, за която се твърдеше, че цитирам от "Комисията по бюджет и финанси" на 19 март 2024 година - "гарантира, че транспортните оператори няма да трупат нови задължения". В крайна сметка тя беше приета и беше наложена. Вносителите на тази рамка са публично известни и може да ги питате кога ще понесат отговорност за това, което направиха", обясни Контрера.

"Какви са числата обаче? Към 31 декември 2023 година Столичен автотранспорт уведомява общинския съвет, че има просрочени задължения от 13 156 943 лева - с тези задължения със знак "-" започва 2024 година. Към настоящия момент, противно на това, което се говореше от "Спаси София" просрочените задължения вече минават 22 000 000 лева, т.е. операторите продължават да трупат дългове. Проблемът е, че рамката не се изпълнява", обясни Контрера.

Ситуацията с държавата:

"Става дума за т. нар. компенсации по Наредба №7 на МС - това са компенсации, които се отпускат за преференциални документи - учащи, инвалиди, пенсионери и т.н. Разчетът по икономическата рамка за Столичен автотранспорт е 28 000 000 лева. В момента по данни на Центъра за градска мобилност и на оператора на него му се дължат 14 000 000 лева, т.е. ние сме в условията на категорично неизпълнение на тези компенсации. Проблемът идва от това, че това са средства, които са разчетени за текуща издръжка - т.е. да си заплащате горивото,  заплатите, частите, с което да работите нормално в рамките на конкретната стопанска година. Когато този първичен поток липсва дружеството изпада в задлъжнялост и не може да си обслужва задълженията", добави още общинският съветник от ВМРО.

По думите му има неплатени фактури за месец май. "Това не е проблем, който е възникнал вчера. През месец август от медиите разбрахме, че кметът Терзиев алармира за наличието на този проблем с държавата. От месец август до месец септември аз не виждам да е предприето абсолютно нищо, което да решава ситуацията. На 13 септември с писмо до зам.-кмета по финансите и зам.-кмета по транспорта съм предложил да бъде отпуснато мостово финансиране от 15 000 000 лева за сметка на капиталовите разходи за транспортна инфраструктура и тези средства да бъдат предоставени на Столичен автотранспорт и Столичен електротранспорт за покриване на липсата на паричен поток, тъй като държавата не е изплатила на Общината компенсациите по Държавния бюджет.

На това писмо нямам отговор. Не са предприети абсолютно никакви мерки. Сесия имаше на 26 септември. От 13 септември до 26 септември времето беше абсолютно достатъчно. Първо да се актуализира бюджетът, второ да се напише този доклад в момента на кмета Терзиев от 27 септември и да се осигури това мостово финансиране - това не се случи. Не мога за себе си да дам оценка каква е причината - дали от подценяване на ситуацията, дали от тънки политически сметки, дали от немарливост, некадърност, но трябва да бъде отговорено днес и на тези въпроси. Защото не съществува вариант, в който се твърди, "ама ние не знаехме", напротив това са документи и числа, с които Столична община е запозната много преди и вчерашните разговори и днешното заседание", коментира още Карлос Контрера.

Според него, ако Общинският съвет иска в цялост да реши проблема, трябва да бъде подкрепено решението, което предлага той заедно със зам.-председателя на Комисията по финанси - г-н Данаилов: "Да бъде предоставен заемат в размер на 25 200 000 лева на ЦГМ за оперативни оборотни средства, ЦГМ да се разплати с операторите и ние да гарантираме, че до края на годината няма да изпадаме в подобни ситуации. Всяко друго частично решение за 6, 10, 13 милиона и половина временно отлага проблема. С оглед на това какво се случва и в международен мащаб със сигурност темата с горивата ще бъде поставена отново на дневен ред и тя пряко ще касае Столичен автотранспорт и като може да очакваме до края на годината увеличение и на разходите, за съжаление, за течни горива".

Той завърши изказването си с апел към общинските съветници в София: "Нека да не действаме на парче, а да вземем окончателно решение, с което ще санираме грешките, допуснати с приемането на неизпълнима финансова рамка на градския транспорт, извършено на 28 март".