Дори собствените му коалиционни партньори го съзнават и гузно мълчат… Това пише в позиция, публикувана на страницата му във Фейсбук, заместник-председателят на ВМРО и общински съветник в Столичния общински съвет Карлос Контрера. В нея той подробно обяснява идеята на Спаси София и Борис Бонев за създаване на общинско предприятие "Столични улици“.

Идеята на "спасителите“ на София е да се създаде общинско предприятие, което да се занимава с пътната маркировка, със знаковото стопанство, че и да прави ремонти по улици и тротоари. Кой и как ще контролира качеството не е ясно. Че няма да излиза по-евтино, също е ясно, пояснява още общинарят и допълва:

Припомням, че докладът беше отложен преди месец в Комисията по транспорт на СОС, за да се вземе писмено становище от заместник-кметовете по финанси и строителство, тъй като техните ресори ще трябва да отговарят и да изпълняват решението на СОС за създаване на общинско предприятие за маркировка и знаци. Такива становища няма! Не са постъпили. Това означава, че дори администрацията и коалиционните партньори на "Спаси София“ не са съгласни с концепцията му. Явно кметът Васил Терзиев е против подобно предприятие, щом не го подкрепя и неговите заместници дават мълчалив отказ.

От ВМРО - Българско национално движение направихме анализ на записаните в доклада показатели и установихме (без изненада), че "Спаси София“ и вносителите са дали неточни, грешни числа, с които се опитват да подведат общинския съвет. Т.е. касае се за поредния опит за измама от страна на "Спаси София“. Както е добре известно - те обичат да боравят фриволно с числата, да ги натаманяват в своя полза,

да извъртат фактите. Ето на какво се натъкнаха по този доклад експертите на ВМРО – София, констатира още нередности зам.-председателят на ВМРО.

Пълния текст на позицията и анализа на Карлос Контрера прилагаме по-долу:

Столичният общински съвет следващата седмица ще разгледа доклада-недоносче на "Спаси София“ за създаване на общинско предприятие "Софийски улици“. Въпреки множеството критики и въпроси по доклада, Борис Бонев ходи по Московска 33 и изнудва общински съветници това безумие да се гледа.

Припомням, че докладът беше отложен преди месец в Комисията по транспорт на СОС, за да се вземе писмено становище от заместник-кметовете по финанси и строителство, тъй като техните ресори ще трябва да отговарят и да изпълняват решението на СОС за създаване на общинско предприятие за маркировка и знаци. Такива становища няма! Не са постъпили. Това означава, че дори администрацията и коалиционните партньори на "Спаси София“ не са съгласни с концепцията му. Явно кметът Васил Терзиев е против подобно предприятие, щом не го подкрепя и неговите заместници дават мълчалив отказ.

Идеята на "спасителите“ на София е да се създаде общинско предприятие, което да се занимава с пътната маркировка, със знаковото стопанство, че и да прави ремонти по улици и тротоари. Кой и как ще контролира качеството не е ясно. Че няма да излиза по-евтино, също е ясно!

От ВМРО - Българско национално движение направихме анализ на записаните в доклада показатели и установихме (без изненада), че "Спаси София“ и вносителите са дали неточни, грешни числа, с които се опитват да подведат общинския съвет. Т.е. касае се за поредния опит за измама от страна на "Спаси София“. Както е добре известно - те обичат да боравят фриволно с числата, да ги натаманяват в своя полза, да извъртат фактите. Ето на какво се натъкнаха по този доклад експертите на ВМРО - София:

В доклада се цитира стойност 25 490 000 лв. с ДДС на договорите за изграждане на елементите на организация на движението (ОД), които бяха действащи в периода 2020-2024 г. Посочената стойност е недействителна, тъй като това всъщност представлява сумиране на офертите на изпълнителите на 3-те зони, за които обаче в тръжната процедура пише, че са прогнозни! Тази сума е само за целите на методика за оценка и никога не е била плащана!

Действително изплатените средства по 3-те договора за период 2020-2024 г. са 17 734 588,69 лв. с ДДС или средно по около 4 400 000 - 4 500 000 лв. на година! Това се вижда от

отчетите за касовото изпълнение на бюджета по години и от разшифровките към отчетите по направления и дирекции.

Същевременно непълните разчети и "финансовия анализ“, който не съдържа елементите на такъв, предвиждат средно на година разходите за елементите на ОД, които ще бъдат реализирани от страна на ОП "Софийски улици“, да са в размер на ≈ 8 300 000 – 9 000 000 лв. Т.е. докладът на "спасителите“ де факто предлага минимум двойно увеличение на парите за същия обем работа! Кой има този интерес да се надуват цените?

Така излиза според тези разчети, че при изпълняването на тези дейности от страна на ОП "Софийски улици“ разходите за 4 години ще са с над 18 000 000 лв. повече от досегашните. И това е при положение, че разчетите са достоверни, за което също има огромни съмнения, за които съм писал преди месеци.

С други думи "Спаси София“ иска двойно повече средства за елементите на ОД при създаването на ОП "Софийски улици“ за един и същ обем работа. Абсолютна схема!

Същевременно, в рамките на финансовите разчети са допуснати множество пропуски и грешки, като например:

- Цистерна с водоструйка за високо налягане – не е ясно за какво ще се ползва, за миене на улиците или за други дейности? Ако се реферира към машина за демаркиране с вода под високо налягане, то стойността на подобен тип техника, в едно с цистерна, е многократно по-висока, като изисква и високи разходи за поддръжка.

- Машина за полагане на студен/топъл пластик – машините за полагане на двата различни типа пътна маркировка са коренно различни.

- За вертикална сигнализация и средства за ОД са предвидени 1 000 000 лв. на година без да има разчет какво се включва в тези средства. Поради липсата на допълнително описание, на практика значи, че тези средства, се предвижда да са достатъчни за всички антипаркинг стълбчета, предпазни ТРП, защитни модулни острови, делинеатори, огледала, пътни знаци, пътни табели и прилежащите им елементи, което не кореспондира с реалния обем и финансов ресурс за обезпечаването им.

- Относно пътната маркировка – "Студен шприцпластик с перли“, "Студен пластик с перли“ и т.н. – са дадени прогнозни количества и цени, които не обхващат всички елементи. Перлите, чрез които се постигат светлоотразителните характеристики на пътната маркировка, се закупуват отделно и се добавят към боята, а не влизат в цената на същата. Различните видове втвърдители също са отделен елемент, който се добавя към боята при изпълнение на технологичните процеси по полагането на пътната маркировка, и отново не е част от цената на самата боя. Няма предвидени средства за "грунд“ и други

специализирани смеси, които се полагат преди полагането на пътната маркировка, чрез които се гарантира нейната дълготрайност и добрата адхезия с пътната настилка.

- Разчетите за средната брутна заплата, заложена със стойност от 2700 лв. не са релевантни със заплатите в сектора (нещо което обяснявам още откакто този доклад-недоносче се пръкна). Не са отчетени и фактори, като това, че пътната маркировка в над 90% от случаите се полага в рамките на тъмните часове на денонощието (през нощта), което увеличава разходите за персонал, както и необходимостта от по-дълги почивки между смените.

- При полагането на пътна маркировка от общинска фирма няма да има гаранция на пътната маркировка, тъй като гаранцията не се дава на боята, а на целия процес, тъй като дълготрайността зависи изцяло от условията, при които се полага същата. Това на практика значи, че при обезпечаването на тези дейности от страна на ОП няма да има гаранция за положената пътна маркировка, а просто ще се полага 2-ри, 3-ти и т.н. път, за което средствата ще бъдат заплащани от бюджета на СО, респективно бюджета на ОП.

- Общинското предприятие ще закупува всички елементи от свободния пазар, тъй като няма капацитет за собствено производство, което ще оскъпи всички елементи поради по-малките количества, които биват закупувани и то при липсата на конкурентни условия.

По същество докладът за създаване на ОП "Софийски улици“, представлява опит за избягване от отговорност и сваляне на тази отговорност от зам.-кмета на направление "Транспорт и градска мобилност“ и то само защото същият не можа и продължава да не може, да проведе конкурентна процедура по ЗОП, чрез която да се изберат нови изпълнители, с нормални цени и гаранционни срокове, а не да се работи по този скандален договор със Софинвест, в който - забележете, същите представители на ПП "Спаси София“ и техния зам.-кмет са подписали договор, в който няма гаранция на нито един елемент, включително и пътната маркировка. За справка, в рамките на изтеклите договори гаранционните условия за пътна маркировка бяха между 24 месеца и 60 месеца!

Затова и поисках изслушване на заместник-кмета по транспорта Павлов, за да зададем всички тези въпроси. Призовавам останалите общински съветници, включително вносители на доклада, подведени от Бонев и "Спаси София“, да не подкрепят този доклад. Той е основан на манипулации и лъжи, приемането му ще доведе до още по-голям хаос и до златна пътна маркировка. Припомням на широката публика, че "Спаси София“ освен с картинки и колажи, с друго не работи. Тези хора са като маймуна с картечница. Резултатът от всичките им действия в транспорта е видим и то не с положителен знак.