Днес от 9:30 часа във Френския институт в България, София, пл. Славейков, 3 сдружение "Лекари на света" съвместно с Национален център по обществено здраве и анализи, Алианс на българските акушерки и други, се организира конференция посветена на сексуално и репродуктивно здраве с подкрепата на Посолството на Франция в България.

Въпреки обсъжданията от 1993 г. насам с участието на експерти, национални институции, неправителствени организации и структури и програми на ООН в България и до днес няма приета национална програма по сексуално и репродуктивно здраве (СРЗ).

Затова коалиция от неправителствени, правителствени и международни организации инициираме поредица от събития, които да доведат до разработването и приемането на такава програма, водени от разбирането, че превенцията трябва да бъде сред основните политики на държавата, за да бъдат преодолени редица общественозначими проблеми.

Въпреки поетите ангажименти в редица международни документи за защита и насърчаване полово равенство и достъп до основни сексуални и репродуктивни права, българската държава не осигурява ефективно ползване на тези права, което я поставя на челните места на множество негативни класации:

• Първа в ЕС по брой аборти, включително и за жени и момичета под 19 години - 327,1 на 1000 раждания за 2020 г.

• Първа в ЕС по брой жени, станали майки под 20 години - 10% от всички раждания за 2021.

• Едно от най-високите нива на детска смъртност в ЕС - 5,1 на 1000 живородени за 2020 г.

• Силно ограничен достъп до превенция на полово предавани инфекции чрез безплатни изследвания и лечение

• Липса на безплатни и различни методи за контрацепция, от особено значение за бедни и маргинализирани общности, както и за непълнолетните, които често нямат никакви доходи

• Крайно недостатъчно сексуално и здравно образование в училище

• Липса на безплатна профилактика за сексуално и репродуктивно здраве за всички. България има едни от най-високите нива в ЕС на заболеваемост и смъртност от рак на шийката на матката.

• Липса на достатъчно медицински специалисти, които да осигуряват ефективен достъп до сексуалните и репродуктивни права.

В конференцията ще вземат участие български и румънски експерти, както и представители на Европейския парламентарен форум за сексуални и репродуктивни права, които ще споделят своя опит и препоръки.