Конференция по проект "Европа в България: Общо бъдеще" се проведе в Смолян
©
Модераторът Христина Георгиева заяви, че целта на проекта е да предоставя информация на широката общественост и да насърчава открит диалог относно политиката на сближаване за новия програмен период 2021-2027 г., постигнатите резултати и добри практики от предишния програмен период 2014-2020 г. и ролята за изпълнението на политическите приоритети на Европейския съюз. Тя припомни, че през 2023 г. Българската телеграфна агенция е организирала поредица от регионални и местни конференции във всички областни и големи градове в шестте региона за планиране на страната.
Домакин на конференция бе Областната администрация – Смолян. Зам.-областният на Смолян, Христо Станчев заяви, че благодарение на средствата на кохезионната политика на територията на област Смолян са реализирани редица проекти, които са помогнали за подобряване на жизнения стандарт на населението и развитието на региона. "В област Смолян БВП нараства с по-бавни темпове от общото отколкото националната икономика, като през последните две десетилетия увеличението изостава спрямо средното ниво за страната. Ниски и постоянни остават преките чуждестранни инвестиции. Стойността на произведената продукция нараства с по-бавни за страната темпове, което задълбочава изоставянето на средния размер на иновативната икономика. Усвояването на европейските средства се увеличава и е над средното за страната. Най-много средства усвояват общините Смолян, Рудозем и Златоград“, поясни Станчев.
Той допълни, че географското разположение на областта като гранична и планинска обуславя и сравнително слабо развитата инфраструктура. Липсват жп линии, автомагистрали и първокласни пътища. Гъстотата на пътната мрежа остава под средната за страната, уточни Станчев. "Областта продължава да е една от областите с най-висок образователен показател след столицата. Като силни страна за местната икономика може да се посочат благоприятното географско положение, наличието на природни ресурси - руда и минерални води, големи горски площи богати на дивеч и растителни видове и наличие на свободни терени за инвестиционни политики, наличие на свободна работна ръка. За да се развива региона финансово се разчита на държавния бюджет и европейските фондове и е възможно реализирането на по-големи инфраструктурни проекти“, допълни зам.-областният управител.
Модераторът Христина Георгиева отбеляза, че Смолян е една от областите, за които кохезионната политика означава шанс да се инвестира не само в икономическото развитие на региона. "Всъщност Смолян се изправя пред предизвикателствата и проблемите характерни за планинките територии в Европа. Кохезионните инструменти биха дали решение на основното предизвикателство – обезлюдяване на планината“, уточни Георгиева. Тя отбеляза, че Смолян отново е в челните места по успех на дипломиращите се ученици – на второ място след София. "Това е трайна тенденция по успех училищата в област Смолян да се нареждат в първите места за страната по успех. Смолян има традиции в образованието, но за съжаление тези умни и талантливи млади хора след това не намират реализация тук, а стават част от тревожната демографска статистика за обезлюдяване на региона. В този смисъл регионът не може да се нарече изоставащ, защото има добро образование като инвестиция в бъдещето. Относно кохезионната политика на планинските райони общо е схващането, че европейските фондове имат подпомагаща роля да се развие и стимулира специфичния потенциал на планинските територии“, посочи още Георгиева.
Инж. Момчил Караиванов – координатор на регионалния академичен център при БАН в Смолян представи стратегическите проекти и перспективите за развитие на област Смолян. Като един от най-значимите проекти той посочи ГКПП Рудозем Ксанти. "Той е гордост и достижение на цялата Областна администрация и всички областни управители през годините. Граничният пункт е кауза за региона и той е най-съвременния и добър в България. Очакваме колегите от гръцка страна да завършат и тяхната инфраструктура и пунктът да заработи“, добави инж. Караиванов.
По време на събитието бяха дискутирани новостите в политиката на сближаване в Европейския съюз за периода 2021 – 2027 г. и постигнатите резултати през периода 2014 – 2020 г. Фокусът бе върху успешно изпълнени и планирани проекти по Кохезионната политика в областта. Бяха обсъдени инвестициите в инфраструктура, образование, заетост, социално включване, здравеопазване и достъп до услуги в област Смолян.
Нели ГЕРГЬОВСКА