Командос от Пловдив е също част от престъпната група на Въльо Петров, която бе задържана в края на месец януари по обвинение, че са се занимавали с изнудване и рекет, сочи справка от съдебно решение на Военен съд в Пловдив, видя репортер на Plovdiv24.bg. 

Двама от задържаните вече, са полицаи – от Първо и Трето районно управление в Пловдив.

Сред потърпевшите са фенове на футболен клуб "Ботев“. Заплахите са били за физическа саморазправа с феновете и с техни близки.

Сочен за организатор на групата е 49-годишният Въльо Петров. На него са му повдигнати пет обвинения за изнудвания и принуда, извършени от септември до ноември 2023 г. в Пловдив и Димитровград. Негови помощници са били Милен Стоянов, Галин Колев, Мартин Ламбрев, като последните двама са действащи полицаи.

По делото е установено, че обвиняемите са изнудвали двама граждани, от които посредством сила и заплаха са отнели обща сума от 35 000 лева.

От кориците по делото във Военния съд става ясно, че в групата е имало и пети човек. Това е редник М. К. П. - кадрови военнослужещ в 1-ви батальон на Съвместното командване на специални операции. От извършените процесуално-следствени действия е била установена съпричастността му към инкриминираната дейност на организираната престъпна група.

От свидетелските показания на един от потърпевшите става ясно, че в края на месец септември 2023 г. обвиняемият командос го е заплашвал, че "ще го хвърли с бетонни обувки в язовир, ако не даде пари в размер на 15 000 лева". Същият се е легитимирал пред него като "военен полицай, командос, който бил на мисии в Афганистан и Ирак“. С оглед потвърждаване на идентичността на лица при изясняване на обстоятелствата, по делото е било извършено и разпознаване на лица по снимки.

Прокуратурата е поискала най-тежката мярка за неотклонение спрямо командоса. Според съда целта на мярката за неотклонение е да се осигури присъствие на обвиняемото лице за нуждите на наказателното производство, да му се попречи да се укрие или да извърши друго престъпление. Обвиняемият не се е укрил, въпреки мерките за неотклонение на останалите четирима. Според магистратите той е имал възможност да се укрие, да въздейства на свидетели или да извърши друго престъпление, но по делото няма данни да го е сторил. Военнослужещият има две малолетни деца – дъщеря на 4 (четири) години и син на 3 (три) години.

В настоящия случай обвиняемият редник М. П. е обвинен в извършване на две тежки умишлени престъпления по смисъла на чл. 93, т.7 от НК. Видно от материалите по делото няма данни да е осъждан преди това за друго тежко умишлено престъпление или да има някакви противообществени прояви. Съдът, след като е анализирал доказателствата по делото и преценил доводите на страните по делото е направил обосновано предположение, че обвиняемият е извършил тези престъпления, но това не е достатъчно, за да бъде обоснована най-тежката мярка "задържане под стража".

Съдът счита, че по отношение опасността обвиняемият р-к П. да се укрие следва да се приеме, че с оглед постоянното му местоживеене, чистото му съдебно минало и семейното му положение, такава липсва. Следва да бъдат споделени и изводите на първоинстанционния съд, че на този етап от делото са налице доказателства за влошено здравословно състояние на обвиняемия. От представената в съдебното заседание епикриза се установява, че обвиняемият лежал в болница и е претърпял операция от херния. Той следва да спазва режим за възстановяване, което в достатъчна степен би спомогнало за опазване на здравето му при домашен режим и предписаното по епикризата лечение и контролни прегледи.

Така, на първа инстанция Военният съд в Пловдив е взел мярка за неотклонение "домашен арест" спрямо него. Военно-окръжната прокуратура е обжалвала пред Военно-апелативен съд, като магистратите са потвърдили мярката.