Колекционер на дигитални стари снимки за Пловдив предлага в училище да се въведе "Час по Пловдив". Пламен Кочев разказа в интервю за предаването "Цветовете на Пловдив" по Радио "Фокус", че е важно училищните ръководства да намерят начин да си съставят някаква своя програма, с която един час месечно - в часа на класния, или в един от часовете по история, или по география, да бъде обяснявано на децата какво е представлявал Пловдив във времето.

"Т.е. те учейки историята на Възраждането, да речем, засягат и историята на Пловдив, а учейки за Съединението, те също разбират за историята на Пловдив. Но самият град, като облик ,се губи в техните представи, те не могат да си го представят как е било. А ако им се покаже чрез фотографии, техният интерес може да бъде засилен в по-голяма степен, защото образът винаги е по-заразяващ, по въздействащ, отколкото сухият разказ", добави Кочев.

И освен това, децата биха могли да бъдат извеждани по местата, показани на снимките от миналото, да им се обясни това, което са видели на снимката, че то присъства и днес.

"Ето го там горе, погледнете го, за да мога децата да придобият жив интерес към града, в който живеят. Често хората не поглеждат нагоре, движим се, а погледът ни е на нивото на магазините. Опитайте се да се разходите по Главната, без да гледате магазините, постоянно гледайте само нагоре. Аз го направих преди години и открих един нов град, който не познавах. Тази инициатива би могла дори и да въздейства върху самите взаимоотношения в семейството, защото моята група, хора на средна и по-напреднала възраст, често са споделяли, когато обсъждаме някоя снимка: "Ех, къде е сега баба ми, или дядо ми да ги питам. Няма ги вече. Когато е можело да ги питам, аз не съм се сетил“, разказа още Пламен Кочев.

Тази инициатива, според него, ще даде възможност на подрастващите да попитат още живите си баба и дядо, а може и прабаба, ще им даде възможност и повод да ги попитат докато още имат тази възможност.

"И също така в Пловдив идват много хора от други градове, да работят тук. Техните деца започват да живеят в този град, но ако те не го познават, те няма да го уважават и няма да го пазят. И всъщност, един от големите проблеми на града ни е това, че не се опазва чист. Всяка една добра инициатива, направена от някого, се съсипва от невежество, от нихилизъм. Познаването на града, при всички положения, ще доведе до по-голямо уважение и любов към мястото, на което живееш".

Цялата колекция от снимки на Пламен Кочев можете да разгледате и коментирате в групата във Фейсбук "Акция Фото Пловдивъ" и адреса на колекцията:

www.retro-plovdiv.com