Коледари ще наричат за здраве и берекет в Килифарево, предаде кореспондент на "Фокус“. Групата, сформирана от читалище "Напредък – 1884“ и клуб "Традиция“, тръгва още сутринта на 24 декември и в рамките на два дни – Бъдни Вечер и Коледа ще обиколи много от домовете в града. От културната институция припомнят, че в последните две години традицията бе преустановена заради COVID мерките, но през 2022-а тя отново се възстановява. На 24 декември коледарите ще посетят улиците "Г. Димитров“, "Г. Качаунов“, "Дряновска“, "М. Яламов“ и съседните около тях, а на Рождество Христово – районът около училището и улиците – "Орлин“, "Пенчо Цонев“ и други. Организаторите на проявата призовават всички стопани да посрещнат групите в домовете си и да ги дарят щедро.

Обичаят ще бъде пресъздаден и в много други населени места не само във Великотърновска община, но и в цялата област.

Коледуването е един от най-традиционните български обичаи. При него групи от момчета и млади мъже обикалят домовете на хората и пеят обредни песни с различни мотиви, а стопаните на къщата ги даряват с пари, сланина, боб, вино, кравайчета. След като групата изпее коледните песни, водачът, който държи в ръце подарения кравай, изрича коледарска благословия. Прието е стопаните също да отвърнат с добри пожелания, а т.н. трохобер от групата събира даровете. Интересно е, че на някои места ако в къщата има девойка за женене, тя подготвя писан кравай за любимия си. Всички писани краваи се излагат на видно място, стойността им се оценява и започва наддаване. Всяко момче купува кравая на момичето си.

Коледуването е обичай с езически корени. Традицията датира отдавна, а основната задача на младите мъже е да прогонят злите духове и да пожелаят здраве през годината. Въпреки че не е християнски ритуал, коледуването е неотменим обичай от българските коледни празници.

Луиза ТРАНЧЕВА