"Кой ще понесе отговорност за разрушения във Варна бункер?". Това попитаха жителите на града на състоялата се днес ПК "Благоустройство и комунални дейности" към ОбС-Варна. В препълнената зала "Пленарна" се развихри спор, който продължи почти два часа. 

Гражданите поискаха обяснение от управниците на града. В бурната дискусия се включи Ивелин Михайлов. Той напомни, че от 1989 година до сега, във Варна не е изградено нито едно ново бомбоубежище, при положение че градът се е разрастнал многократно. "Аз не виждам мисъл за устройството на града, а само хищнически интереси.", каза още Михайлов. "Бомбоубежището е придобито с измама, това ще бъде доказано. Пуснали сме сигнал до НАТО и редица международни институции", обърна се той към местната власт. 

"Доколкото е в компетенциите на общината и районна администрация, всичко, което е трябвало сме го свършили, сме го направили. Стигнали сме до момента, в който фирмата трябва да възстанови разрушеното, но вече кога ще се случи и какви ще са сроковете, ще бъдат определено от административните органи", каза общинският съветник Генади Атанасов.

Според докладна записка фирмата-собственик на съоръжението, която е започнала разрушването, няма никакви документи, с които да докаже, че има законови основания и разрешение да започне разрушителни дейности.

Генадиев посочи, че фирмата е била запозната, че това съоръжение е със специален статут. През септември т.г. дори е отправила искане до община Варна за замяна на бункера като имот срещу друг общински.

"Всички действия, които са предприети от администрацията тогава, са били законосъобразни, в рамките на правомощията дадени от закона. Това, което е свършено от главния архитект Стоян Петков тогава е на база писма, които са пратени до компетентните органи. Не търсете вина, където няма такава!", каза още Атанасов. 

Фирмата е поискала промяна на предназначението на подземната част на бункера, която е 956 кв.м. в склад и това било записано в Агенцията по кадастъра. Преди да подпише промяната, главният архитект на общината по онова време Стоян Петков е поискал информация от всички възможни служби – община, областна управа и Главна дирекция Пожарна безопасност и защита на населението към МВР дали имат претенции към имота, както и дали имат актове за собственост. 

Такива не били открити, а от МВР посочили, че бункерът не е тяхна собственост и до 2021 г. ежегодно са проверявали състоянието му, каквото е изискването по закон.

Няма и искане от община Варна за изваждането му (заличаването) от списъка на подобните съоръжения на територията на общината, стана ясно днес.

На свой ред, архитект Петков, който присъства на целия спор, заяви, че за 1 година никой не е сезирал прокуратурата по темата. "Ако съм сбъркал защо толкова време няма действия?", попита той.