Кои са влажните зони с международно значение в Русе и областта?
© Climateka
Влажните зони са територии, в които водата покрива почвата или присъства в повърхностния й слой, целогодишно или сезонно. Това са екосистеми, в които водата е основния фактор, от който зависят екологичните условия и свързаните с тях животни и растения. Влажните зони заемат сравнително малка част от територията на България, приблизително 0.8%, но имат висока природозащитна стойност, тъй като са местообитания на защитени растителни и животински видове.
За територията на РИОСВ - Русе в списъка на Рамсарската конвенция като влажна зона с международно значение е включен Поддържан резерват "Сребърна“. Наред с Комплекс Ропотамо, Атанасовско езеро, Дуранкулашко езеро, Шабленско езеро, Комплекс Беленски острови, Остров Ибиша, Пода, Комплекс Поморие, Езеро Вая (Бургаско езеро) и Комплекс Драгоманско блато, Сребърна е местообитание на редки и защитени водолюбивии птици.
Потенциални Рамсарски места и други влажни зони с национално значение на контролираната от РИОСВ - Русе територия са "Рибарници Мечка“, "Калимок-Бръшлен“ , "Остров Пожарево“ и "Гарвански блата“.
РИОСВ-Русе ще отбележи Световния ден на влажните зони на 3 февруари 2025 г. В информационния център на инспекцията ще се проведат беседи с деца от училища в Русе, с гост- лектор Свилен Чешмеджиев - представител на Българското дружество за защита на птиците. Той ще представи значимостта на влажните зони по поречието на река Дунав, мерките за опазване на биологичното им разнообразие, ще представи данни от проведеното Среднозимно преброяване на водолюбивите птици през настоящата година, като ще постави акцент върху колониите на къдроглавия пеликан.
На Световният ден на влажните зони 2 февруари е посветен и конкурсът за детска рисунка "Пътешествията на белия щъркел“, обявен през януари. Той се посвещава на VIII-то Международно преброяване на защитения вид, което започна през 2024 година и ще продължи и през настоящата, както и на влажните зони, които щъркелите ползват като хранителна база.