Епископската базилика на Филипопол вече е вписана в Индикативния списък на ЮНЕСКО за значими културни и природни обекти през 2018 година. Базиликата е сред най-впечатляващите паметниците по нашите земи, останали от римската епоха, който няма аналог и в Югоизточна Европа. 

При посещението си в Пловдив през март т.г. помощник-генералният директор на ЮНЕСКО Ернесто Отоне отбеляза, че няма рецепта колко години ще продължи преминаването от индикативния списък до обявяването на един обект за част от наследството на ЮНЕСКО. Задължително трябва да бъдат изпълнени всички изисквания. Но не друг, а държавата е тази, която накрая трябва да презентира по подобаващ начин кандидатурата на груповия паметник на културата. 

"Освен Епископската базилика, в индикативната листа на ЮНЕСКО са вписани още два обекта. Това е Малката базилика и Градската вила "Ейрене“, заета днес от Галерия "Тракарт“. Тези три обекта са сериен обект – една новост в нашето национално законодателство от няколко години, но като сериен обект те са включени в индикативната листа". Това каза в предаването "Цветовете на Пловдив" на Радио "Фокус" д-р Станислав Станев, уредник на Епископската базилика. Серийният обект е "Епископската базилика на Филипопол и римското мозаично наследство на римска провинция Тракия“.

"Към настоящия момент ние подготвяме задание за изготвяне на План за опазване и управление на серийния обект", посочи д-р Станев.

Директорът на ОИ"Старинен Пловдив" доц. д-р Елена Кантарева добави, че вече работят и върху изготвяне на т. нар. номинационно досие. Предстои ОИ "Старинен Пловдив“ да възложи изготвянето на задание за Плана за опазване и управление. "След като то стане факт, кметът на Община Пловдив трябва да възложи изготвянето на самия План за опазване и управление. А ние, междувременно, особено екипът от проучвателите на Базиликата и в много по-разширен състав, трябва да работим паралелно върху номинационното досие", поясни доц. Кантарева.