Премиерното представяне на книгата "Да обичаш Вили Казасян" от  Добромир Славчев ще бъде на 17.04., четвъртък, във Варна, в  Художествения музей "Георги Велчев“, филиал на Градската художествена галерия “Борис Георгиев" - Варна. Книгата излиза в края на 2019 г., издадена от ИК “Сиела", но обстоятелствата не позволяват да бъде представена в последвалите години. Авторът, бизнесмен и писател, един от отдадените почитатели на големия композитор и диригент, спомоществовател на неговия бенд и тясно свързан с артистичния кръг около него, споделя вълнението си от предстоящото събитие:

“Личността на Вили Казасян заслужава вниманието, което ще му окажем с тази закъсняла премиера на книгата ми за него. Независимо че тя беше отпечатана през 2019 г. и излезе на пазара през 2020 г., случи се така, че тогава дойде ковид, после и аз пътувах много, здравето ми го наложи. Затова срещата с публиката ще я направим сега във Варна. Моята книга не е систематична биография, в нея портретът на Вили Казасян се рисува от много хора -  над 100 души, с които съм имал предимно лични срещи. С тях сме били и свързани, защото 10 години продуцирах бенда на Вили. Много от хората, с които съм говорил, вече не са между живите - правят компания на Вили. Говорейки за него с моите събеседници, ние несъмнено засягаме много теми, обсъждаме много хора и изложението става много широко - поради това се наложи да съкращавам доста. Но пък всяка глава може да се чете и поотделно, а всички глави заедно затварят кръга на живота на Вили Казасян - от неговото раждане до края. В разговорите се появиха множество факти, които не бяха известни даже на фамилията. Стана много интересен портрет на Маестрото и вярвам, че ще се чете не като публицистика, а като един роман на неговия живот."

Книгата "Да обичаш Вили Казасян" преминава през най-важните етапи в жизнения път на маестро Вили Казасян, и кара читателите да усетят харизмата на един огромен талант, който е и обичан от всички човек. От издателство "Сиела" представят книгата така: "Идеята на Добромир Славчев да се превърне в първия официален биограф на легендарния диригент и композитор съвсем не е случайна прищявка, а напълно обмислен акт, породен от чувствата на дългогодишно и искрено приятелство. Текстът се чете с приятно чувство на лекота и определено се различава от класическите биографии по естеството на своята структура и стилистика. Интересният подход оправдава напълно и елементите на художествена проза, използвани на моменти в непринудените беседи на автора с различните събеседници. В тази "пристрастна“, според собствените думи на автора книга, той умело щрихова, макар и пестеливо, характерните особености на цели три епохи, през които преминава животът на маестрото. Епохи, които безспорно са различни, но същевременно и си приличат по учудващо много неща. Маестро Вили Казасян е чудесен пример как може да се живее достойно дори в противоречиви времена, когато злобата, лошият вкус и завистта шестват необезпокоявани, а посредствеността и лъжата в изкуството бавно, но сигурно се превръщат в норма... Книгата е затрогваща с вълшебната сила на емоциите на стотината събеседници, с които авторът се е срещал и разговарял. Сред тях се открояват имената на: Милчо Левиев, Йълдъз Ибрахимова, Тончо Русев, Дечко Делчев, Александър Бръзицов, Димитър Симеонов-Мончо, Недко Трошанов, Стефан Славов, Иван Стайков, Катя Филипова, Джони Пенков, Лени Вълкова, Емануил Манолов-Бадема, Бисер Киров, Христо Кидиков, Константин Драгнев – Графа, Диян Тимнев, Камелия Тодорова, Орлин Горанов, Мими Николова, Александър Казасян, Йорданка Христова, Васил Петров, Петя Буюклиева, Ахинора Куманова, Любомир Оджаков, Надежда Ранджева, Михаил Белчев, Стефка Оникян, Димитър Йосифов, Асен Гаргов, Лиана Антонова, Кирил Йорданов – Киката, Бедрос Киркоров, Васил Найденов, Маргарита Хранова, Стефан Димитров, Нели Рангелова, Генчо Въртовски, Мими Иванова, Георги Христов, Светлозара Казасян, Румен Тосков – Рупето, Богдана Карадочева, Христо Йоцов, Татяна Лолова, Хилда Казасян, Филип Киркоров."

Премиерата на книгата е на 17 април 2025 г. от 18:00 ч.

Художествен музей "Георги Велчев“, Варна, ул. “Радко Димитриев" 8. Работно време на музея: вторник - събота от 10:00 до 18:00.