Книгата "Военното окръжие и военните формирования в град Русе“ бе представена по-рано днес във Военния клуб в присъствието на областния управител Драгомир Драганов и началника на Централното военно окръжие полковник Георги Георгиев.

"Всяка страница, всеки ред, всяка дума е прецизно поднесена и провокира размисли за измеренията на родолюбието в наши дни. Вярвам, че подобна инициатива ще направи младите хора по-съпричастни към славното ни минало и съответно ще събуди още по-голям интерес сред подрастващите към историята ни“, каза Драганов.

Той посочи, че книгата е не само изследване на фактите и събитията, а преди всичко е признание пред дейността на хората, посветили живота си на държавата ни, както и за утвърждаването на националната ни идентичност и самосъзнание.

"Живеем в сложни и трудни времена, в един бързо променящ се свят, където невинаги мъжеството, куража и всеотдайността се ценят. Именно затова от нас се изисква да предадем на следващите поколения някои позабравени ценности като доблест и непоколебимост, решителност и сърцатост, преданост и искреност“, допълни областният управител и сподели, че се надява книгата освен източник на знания да е и морален компас в ежедневието ни.

Книгата съдържа 75 страници и в нея са представени историческа справка за Военното окръжие и военните формирования в крайдунавския град и интервюта и със сегашни и бивши началници на Военното окръжие и командири на Военно формирование 32420, които допълниха и разшириха наратива за задачите и значението на военните структури.

В книгата са представени 12 интервюта, проведени от единайсет единайсетокласници от Средното училище с преподаване не немски език "Фридрих Шилер“. Проучването е извършено под ръководството на учителя Николай Чакъров. Съставители на книгата са Евгени Алексиев и Николай Чакъров, художник е Валентин Георгиев, а дизайнът и оформлението са дело на клуб "Родолюбие“-Русе.

Инициативата е в рамките на проект "Надежден мост между общество и армия. Военното окръжие и военно-образователните институции в Русе – история и съвременност“, реализиран от СУПНЕ "Фридрих Шилер“ и клуб "Родолюбие“ на Регионалния съюз на офицерите и сержантите от запаса и резерва, "Военния клуб“, както и с подкрепата на Регионална библиотека "Любен Каравелов“. Книгата съдържа и богат снимков материал, като сред него има и редица архивни кадри.

"Радвам се, че с тези интервюта сте се докоснали до настоящи и бивши офицери. С течение на времето ще осетите това, което характеризира българския офицер – дълг, чест и лоялност към тази държава. Ние имаме основание да се гордеем, че сме пълноценни граждани на Република България“, заяви полковник Георгиев.

Той припомни и редица исторически факти от Сръбско-българската война и посочи, че българската армия винаги е вършила това, което ѝ е отредено по конституция – да защитава държавата и териториалната цялост. Не на последно място началникът на Централното военно окръжие посочи пред учениците, че българско военно знаме никога не е пленявано, докато в българските музеи има над 70 чужди военни знамена.

"Историята е жива, докато има хора, които се интересуват от нея, помнят и разказват. Тя не е научно занимание, а учител и възпитател“, с тези думи началникът на Военното окръжие в Русе се обърна към учениците. Той пожела на учениците здраве, вдъхновение, дързост и несломим дух. От своя страна началникът на Военното формирование 32420 и русенския гарнизон подполковник Павлин Илиев благодари за добрата съвместна работа между всички институции и посочи ролята на Военното окръжие за връзката между военните и цивилните.

"Вашата значима инициатива е доказателство за силната връзка между образователните институции и Военното окръжие, за която всички ние работим заедно и с еднакво усърдие. Изразявам своята признателност към екипите на СУПНЕ "Фридрих Шилер“ и Военно окръжие - Русе за всеотдайната работа, професионализма и отговорността, с които подхождате към важната кауза за обединяване на младите хора около идеята за патриотизма, гражданската отговорност и интереса към историята и ролята на Българската армия. Вашето сътрудничество не само допринася за съхраняването на националните ни ценности и традиции, но и създава устойчиви основи за бъдещи проекти и инициативи“, заяви директорът на дирекция "Сигурност“ към Община Русе Георги Игнатов.

"Надявам се, че всеки един от Вас е успял да припознае в думите на интервюирания нещо, което да приеме за свое“, заяви директорът на

Средното училище с преподаване на немски език Искра Иванова. Тя отчете и ролята на Евгени Алексиев, който често влиза в класните стаи и с удоволствие комуникира с учениците.

"Горд съм да споделя своето радостно усещане, когато винаги застанем лице в лице с подрастващото поколение и ние като зрели хора с достатъчно доза житейска мъдрост успяваме да си предадем съвместно – вярата в бъдещето от младите, а ние да ги преведем по сложния път на живота. Да почерпим един от друг житейската бодрост и опит. Писаното слово остава и то ще се чете от следващи и по-следващи поколения“, каза председателят на Регионалния съюз на офицерите и сержантите от запаса и резерва о.р. подполковник Веселин Додев. На събитието присъства и о.з. полковник Петър Папазов, който е бивш началник на Военното окръжие в Русе и допринася много за неговото развитие.