В село Брезe се готвят за протести. Поводът е последният трагичен случай, при който 64-годишен мъж почина, след като линейката не можа да стигне до него заради липсата на път.

Вчера около 12:00 часа на Неофит Хаджиев му прилошало. Мъжът сам потърсил помощ на спешния телефон.

Линейката пристигнала много бързо, но на медиците им се наложило да тръгнат пеш по път, наподобяващ козя пътека. Само по нея може да се стигне до къщата на болния.

"Лекарите се качват с цялото снаряжение – с тежки куфари, с ЕКГ, медикаменти и т.н. – по пътеката и отиват до неговата къща. Той излязъл сам от къщата, тръгнал е сам към линейката. Но пред къщата е паднал, седнал е на пейката и е бил в невъзможност да се придвижва сам", сподели кметът на Брезе - Ирина Кочовска.

За да преодолеят 600 метра и да отведат пациента до линейката, се налага спешните медици да потърсят помощ.

"Обади ми се Бинка Корубева – медицинска сестра – и ми казва: "Владко, отивай в Брезе! Няма кой да изкара Неофит, няма кой да го свали до главния път. Звъняли са на пожарната, но са казали, че няма екипи", разказа общинският съветник от Девид Владимир Георгиев.

"В същото време на мен ми се обадиха от спешния телефон да издиря хора, които да помогнат да занесат през тези 600 метра мъжа до линейката, той си беше тежък човек", каза Ирина Кочовска, предаде BG on Air

През това време състоянието на Неофит се влошило още повече. Медиците се опитали да го спасят буквално на черния път пред дома му. Минал час, докато го качат в линейката, но вече било твърде късно.

"Извинявайте, в 12 часа са дошли лекарите, ние до един часа – докато се съберем – човекът не може да диша. По една стълбичка, докато го сложим в одеялото… и не му стигна кислородът. Това един час! А за това време щяха да му включат кислород, щеше да е в Смолян, щеше да се оправи", убеден е Владимир Георгиев.

В селото разказват, че това е поредният случай, в който болни се носят на ръце заради липсата на проходими пътища. Път няма дори и до гробищния парк в селото.

"Преди две седмици имахме случай – самотна жена почина в Смолян в болницата. Ние организирахме погребението, но платихме за трактор да пробие през поляните отгоре, за да може камион да стигне до гробищата. И добре че няма сняг, та пътят разчистиха за другото погребение, за да може да се закара и този ковчег", заяви Ирина Кочовска.

От години хората правят подписки и протести с искане управата на община Девин да разреши проблема с липсата на пътища.

"Всички средства се насочват за техните села – там, където гласуват за тях", коментира Владимир Георгиев.