Програмата за общински проекти към Републиканския бюджет, стартирала през 2024-а година, трябва да се запази в цялост. Трябва да го направим, колкото и трудности да предизвиква състоянието на публичните финанси на държавата – резултат от политическата криза и недалновидната финансова политика през последните четири години. Проектите, подадени от общините по програмата са изключително важни за хората и представляват съществени инвестиции за решаване на належащи проблеми. Това заяви кметът на Велико Търново и председател на Националното сдружение на общините в Република България Даниел Панов по време на семинар за председатели на общински съвети, общински съветници и представители на местната власт от цяла България.

"Общинските проекти не търпят отлагане, особено когато се касае за решаване на проблемите с безводието или със състоянието на общинската пътна мрежа. Националното сдружение на общините е насочило усилията си към осигуряване на достатъчно ресурс за 2025-а година. Програмата е пример и за финансова децентрализация – всяка община може да кандидатства с приоритетни проекти, които да допълва на принципа на револвирането в рамките на определените годишни лимити“, коментира Панов.

В архитектурния резерват Арбанаси се провежда семинар на Националната асоциация на председателите на общински съвети в Република България, чиито основни теми са свързани с финансовата децентрализация, изготвянето на общинските бюджети и подготовката за Еврозоната. Форумът бе открит от председателя на Великотърновски общински съвет и председател на Асоциацията Венцислав Спирдонов. Лектори са финансистите и университетски преподаватели проф. д-р Андрей Захариев и проф. д-р Борислав Борисов.

Пред председателите на общинските съвети Даниел Панов представи основните договорени параметри на Бюджет 2025 на държавата в частта му за местната власт. Увеличени с 13% са средствата спрямо 2024-а година. Даниел Панов бе категоричен, че НСОРБ продължава да работи активно за разширяването на собствените приходоизточници на общините, включително и чрез постъпления на част от подоходното облагане. Подобен подход ще позволи много по-добро планиране на инвестиционните програми и откъм приоритети, и откъм срокове.

Обсъдени бяха и още актуални теми, сред които управлението на отпадъците и нужните законодателни промени и решения, мерки за популяризиране на туристически дестинации и събития и др.