Като некоректно и нечестно кметът на Община Стара Загора Живко Тодоров дефинира днес решение на кабинета от края на 2024 г., облагодетелстващо по неясни критерии с пари от държавния бюджет общините в Пловдив и Варна с крупни суми: съответно с 36 млн. лв. и 30 млн. лв. Острото си несъгласие кметът Тодоров изрази на пресконференция пред медиите, предаде репортер на "Фокус".

"Този начин на разпределение на средства към определени общини е некоректен! Старозагорци са не по-малко граждани на България и те заслужават държавна подкрепа. И така да се разпределят средства по нечие лично усмотрение е най-малкото обидно!“, определи Живко Тодоров. Държавните пари трябва да се дават по определени критерии и да бъдат насочени към всички, отбеляза той.

"Аз като кмет мога да си замълча, но не искам да мълча, когато нещо е несправедливо! Хората в Стара Загора са ме избрали, за да защитавам техните интереси. Те не трябва да бъдат забравени от държавата и само за конкретни общини да се дават пари, няма да се връщам назад и да споменавам колко пари бяха дадени за стадиони в Пловдив, за нови булеварди във Варна и т.н. И аз искам да питам къде са старозагорци във всичко това?“, зададе риторичен въпрос Живко Тодоров. Кметът припомни, че от регион Стара Загора постъпват значими суми в държавния бюджет и не е редно те да се преразпределят по несправедлив начин.

Сериозен проблем, надвиснал над Стара Загора и региона, ще бъде решен със спечеления от Община Стара Загора проект за изграждането на втора клетка на депото за отпадъци до с. Ракитница. Това оповести на пресконференцията зам.-кметът с ресор "Транспорт, екология, инвестиции и зелен преход“ Радостин Танев.

"Важно е, защото гарантираме отпадъците на региона да бъдат депонирани през следващите минимум 7 години, а ако и останалите общини бъдат отговорни смятам, че срокът може да бъде доста по-голям“, изтъкна Радостин Танев. Към момента клетка 1 на депото е вече пълна.

Община Стара Загора кандидатства и по проект за биоразградимите отпадъци. "След като той бъде спечелен, единственият вид отпадък, за който Община Стара Загора все още няма да е предоставила възможност за директно оползотворяване от страна на гражданите си, са строителните отпадъци“, посочи зам.-кметът. Радостин Танев допълни, че се очаква в края на третото тримесечие на 2025 г. да бъде отворена програма, чрез която ще може да се реши и този проблем.

Пред медиите днес кметът Живко Тодоров отново разви тезата си за целесъобразността от присъединяването на терена от 2154 дка на бившето летище край Стара Загора към Индустриална зора "Загоре“. Ние сме уверени в това, което правим, това е стъпка за бъдещето на Стара Загора, проект, който ще се реализира в следващите 20-30 години поради голямата си територия, подкрепи го изпълнителният директор на "Индустриална зона Загоре“ АД Радослав Танев.

Този петък, 7 февруари 2025 г., предстои общо събрание на акционерите, което ще се проведе от 14.00 часа в Община Стара Загора и на него те вече ще позволят да се сключи сделка между Държавната консолидационна компания и ИЗ "Загоре“ АД.  

"През декември 2024 г. получихме сертификат за приоритетен инвестиционен проект за създаване на индустриална зона на терените на бившето летище в Стара Загора. Този сертификат е взет като решение на Министерския съвет и е съгласуван и одобрен от абсолютно всички министерства, в това число и транспортното на Република България“, припомни хронологията Радослав Танев. След събранието на акционерите следват разговори с новия министър на икономиката за приключване на сделката - закупуването на два терена, единият от 2154 дка, а другият от 42 декара. "Идеята е там да развием индустриална зона с всички процедури, които следват оттук-нататък. В първия етап на зоната до кв. "Зора“ имаме инвестиции за над 132 млн. лева и ще се създадат над 1370 работни места. На втория етап, който, знаете, се реализира на терени до с. Еленино ние имаме подписани договори за инвестиции над 390 млн. лева и да се създадат над 960 работни места. Важното уточнение е, че това са цифри, залегнали в договорите между Индустриалната зона и инвеститорите, всички тези условия са включени и в нотариалните актове, това са задължения, които инвеститорът се заема да изпълни, а самите работни места да бъдат поддържани за срок от 5 г.“, информира още Радослав Танев.

"Единствените два сертифицирани стратегически инвестиционни проекта за миналата година са в Стара Загора и единствената индустриална зона в България, която е сертифицирана, е тук“, обобщи на свой ред зам.-кметът Радостин Танев.