Костадин Димитров обобщи в интервю за Plovdiv24.bg свършеното. Най-голямата новина безспорно е извършването на реконструкцията на Бетонния мост "Тодор Александров“, който бе отворен малко преди Коледа и жителите на район "Южен“ вече имат няколко входно-изходни пътища.
"Има още какво да се прави по съоръжението. Необходимо е обследване на конструкцията, тротоарите от страната на бул. "Христо Ботев“ да бъдат реновирани. Но пътната артерия е в движение, ползва се и имаме малко успокоение на трафика в последните дни“ – каза кметът.
Припомни, че е изпълнен и ангажиментът за отваряне на ул. "Царевец“, която ще бъде напълно довършена в началото на следващата година. Изброява, че с отварянето на "Модър-Царевец“, Бетонния мост и Кукленско шосе подходите на "Южен“ вече облекчават връзката на района с останалата част на града.
За ремонта на бул. "Александър Стамболийски“, където се изгражда Южният обходен колектор по проект на държавното дружество ВиК, Димитров уточни, че общината дава указания, чертаят се линейни графици. На последната среща с МРРБ представители на ВиК и фирмата изпълнител на обекта са поели ангажимент до края на януари да завършат обекта.
"По мнение на районния кмет няма да спазят срока, но ние ще полагаме усилия да има етапност на ремонтите и ще настояваме да влязат в ритъм“ – заяви той.
Кметът не скри, че има критики както към администрацията, така и към самата организация на реконструкцията на "Брезовско шосе“. Там се прави Северен обходен колектор, който е част от Водния проект на Община Пловдив, но вече три години не може да бъде завършен.
"Това, което успяхме да направим в края на годината, е да осигурим близо 4,1 милиона лева със споразумение с МРРБ да бъде довършен обектът, за да не бъдат разходвани толкова много общински средства. Мисля, че това е един успех, който трябва да отбележим. Ще пуснем пътната отсечка, за да може да се ползва до края на април, когато археолозите ще подновят работата си. През тези месеци ще направим подготвителните дейности, за да може веднага след това да се започне работа и да се свърши с този обект“ – каза кметът.
Като успех отбелязва усилената работа по образователната инфраструктура в общината – детски ясли, градини, обновяване на училища.
"Силно се надявам по така проведената обществена поръчка за Математическата гимназия и за другите две училища по-скоро да има избран изпълнител и да започнем строителните дейности. Факт е, че такива бюджетни средства от държавата Пловдив отдавна не е получавал. Миналата година бяха гласувани 100 милиона за обекти, за които са проведени обществени поръчки за избор на изпълнител.
Остана ни само една за довършването на стадион "Ботев“, но имаме анекс за технологията и за част от етап 1-2. Имаме избран изпълнител за стадион "Локомотив“, а тези дни ще излезе надзорът и в началото на 2025 г. ще започне изграждането на четвъртата трибуна. Чакаме изпълнителя на кино "Космос“, на "Славянска“, на "Генерал Колев“. Важно е да се знае, че в образователната инфраструктура имаме делегирани бюджетни средства благодарение на МОН и работата на администрацията“ – коментира Димитров.
В интервюто споделя мнение, че плувен комплекс "Младост“ ще бъде емблематичен не само за България, за Балканския полуостров, а и за Европа.
"Още от сега Федерацията по плуване е направила график да се ползва съоръжението за големи международни състезания, а не само за държавни първенства. Силно вярвам, че в най-скоро време ще имаме басейн "Младост“ с олимпийски размери с всички необходими инфраструктури“ – сподели кметът и отбеляза, че с цялата спортна инфраструктура нашият град става много добре обгрижен, което е основата за по-добри резултати на спортистите. Администрацията полага грижи за стадион "Марица“, а за стадион "Пловдив“ смята, че трябва да има външни инвеститори и намеса.
Кметът очаква с нетърпение формирането на държавния бюджет и ще апелира за повече средства за Пловдив. В капиталовата програма се предвижда провеждане на обществени поръчки за рехабилитация на бул. "Марица север“. За "Марица юг“ в участъка от моста на панаира до Герджика има готов проект в район "Централен“, като дейностите ще са съвместни с община Габрово.
"Необходимо е покрай реката да социализираме пространството, за да се превърне в притегателно място за пловдивчани. Радвам се, че в предишни мандати е започнал този процес. Успяхме да почистим реката от растителност, с изключение на островите, и сега остава "Градини и паркове“ да поддържат коритото“ – каза Димитров.
Сред приоритетите е превръщането на ул. "Иван Вазов“ в пешеходна зона и реализирането на проекта за реставрация и консервация на Форум юг-изток. Капиталовата програма предвижда завършването на "Кукленско шосе“, а съвместно с АПИ се работи по Околовръстното шосе на Пловдив, за което се извършва проектиране. Кметът отбелязва, че не е възможно само с общинския бюджет да се реализират нещата.
В средата на 2025 г. се очаква да се извърши сливането на двете комунални предприятия "Чистота“ и "Градини и паркове“. "Това се налага по няколко причини. Една от тях е да не се делят дейностите, да имат една "шапка“. Предприехме радикални мерки и предстоят още, за да може да вдигнем нивото на почистването в града“ – отбелязва кметът.
Вдигането на такса "битови отпадъци“ не е само в Пловдив, случва се на национално ниво и е коментирано многократно с Националното сдружение на общините в България.
Кметът пожелава на себе си и на пловдивчани 2025 г. да е мирна и успешна.
Цялото интервю гледайте в прикаченото видео!
В края на календарната 2024 години кметът на Пловдив