Регламентът, който можеше и все още може да приравни розовото масло към химичните субстанции и по този начин да се поиска неговата регулация, е абсолютно вредно и опасно събитие, което трябва да се предотврати. Това заяви в аудиокаста "Това е България" на "Фокус" кметът на Община Казанлък Галина Стоянова.

Тя изрази благодарност към българските евродепутати, които са показали солидарност и желание да помогнат за разрешаване на надвисващия проблем.

"Всички евродепутати от България, независимо от политическите партии, показаха на демонстрацията, която направихме в Брюксел, че са заинтересовани, и че ще помогнат за това регламентът да не бъде приет в частта, касаеща окачествяването на розовото масло като химична субстанция", допълни градоначалникът.

По думите й, тя е получила потвърждение от сътрудниците на евродепутата Андрей Новаков, че има начини за защита на розовото масло пред ЕП. Тя уточни, че трябва да се внесат четири изменения, за които са необходими подписите на определен брой евродепутати, за да се измени докладът преди да бъде представен за разглеждане в пленарна зала.

Според една от промените, ако бъде прокарана, ще се издейства гратисен период от 4 години за нови и допълнителни анализи и едва тогава да се внесе отново за разглеждане.

"Това е и основното изменение от тези четири, които се опитват евродепутатите, начело с Андрей Новаков, и останалите му колеги да внесат за гласуване от 700-те евродепутати", каза Стоянова.

Тя изрази и огорчение затова, че по време на посещението им в Брюксел относно инициативата за розовото масло, но и в същото време изслушването на новоназначения ни еврокомисар Илияна Иванова, не е бил проявен особен медиен интерес на регионално ниво.

Цоня СЪБЧЕВА