Осмото издание на Gabrovo Innovation Camp 2024 започна с Международен семинар за разработване на системни иновации за устойчивост на градовете в контекста на платформа за обмен на знания (KEP) на Европейската комисия. Кметът на Габрово и Председател е на Комисията по Социална политика, Образование, Заетост, Изследвания и Култура към Комитета на регионите на ЕС /SEDEC/ Таня Христова откри форума с вдъхновяващи думи към участващите повече сто и петдесет представители на различни  местни, национални и международни организации.

"Габрово винаги е било символ на новаторство и креативност. От традиционните занаяти, през индустриалното наследство, до днешния ни статут на регион, който инвестира в зелени технологии и дигитализация – нашият град е доказателство, че малките места могат да създават големи промени.“ – каза  кметът на Габрово  и допълни, че Европа е изправена пред безпрецедентни предизвикателства, които изискват решителни действия. В доклада си за бъдещето на конкурентоспособността на ЕС, Марио Драги подчертава необходимостта от увеличаване на производителността и стимулиране на иновациите, за да се справим с глобалната конкуренция и да осигурим устойчив растеж .

Таня Христова подчерта още: "Тук, в нашия град, вярваме, че устойчивостта е не само възможна, но и неизбежна. Ето защо работим активно по мисията "Климатично неутрално Габрово 2030“ – защото знаем, че отговорността за бъдещето започва от днес. Нашите стратегически приоритети включват климатична неутралност, развитие на кръговата икономика, подкрепа за дигитални умения и ангажиране на младежта. Но това, което ни отличава, е способността да превръщаме думите в действия и заедно да изграждаме иновационни екосистеми, които съчетават местен опит с глобални партньорства. По време на своето приветствие кметът на Габрово акцентира и върху културата като неразделна част от всяка идентичност и двигател на социалната и икономическа трансформация. Вярваме, че културата не само обогатява живота ни, но и стимулира иновациите, насърчава социалната кохезия и укрепва регионалната. А съчетано с нови проекти, ще направи така, че Габрово отново да заблести със своите възможности, които светът да открива. От трибуната на форума кметът на Габрово Таня Христова заяви: "Ето защо ние сме тези,  които смело пристъпяме и заявяваме,  че сме готови да се състезаваме с всички останали,  за да откриваме нашите възможности и да бъдем достоен кандидат за културна столица на Европа.“

Платформата за обмен на знания (КЕП) е нещо повече от място за дискусии – тя е мост между регионите, градовете и институциите. Тя е доказателство, че знанието и опитът могат да бъдат най-ценният ни ресурс. В днешното й издание ще се обсъжда как стратегическите партньорства могат да стимулират иновациите, как регионалните иновационни долини се превръщат в двигатели на устойчивото развитие и как културата и изкуственият интелект могат да трансформират традиционните индустрии.

Следващите три дни ще бъдат посветени на конкретни решения за големите предизвикателства на нашето време. Това не са просто задачи – това са възможности участниците, да оставите своя отпечатък върху бъдещето на Габрово и региона.

Групите в Иновационния камп ще се съсредоточат върху:

Създаването на иновационна долина в региона, базирана на принципите на кръговата икономика.

Въвеждането на изкуствен интелект за овластяване на младите и трансформация на традиционните индустрии.

Разработването на ангажираща стратегия за климатична неутралност.

Културни и младежки инициативи, които ще превърнат нашия град в още по-привлекателно място за живот и творчество.