Кметът на Дупница: Водата стана 3,74 лева, но инвестициите, които очакваме във водния сектор, никак не са малко
© Фокус
И управлението на отпадъците, както и управлението на водния ресурс са специфични дейности, които изискват много умения, воля, понякога и непопулярни мерки, но и търпение да се справим с проблемите, посочи той. По-високи данъци и такси, които дупничани ще плащат от следващата година, се налагат с цел стабилизирането дейността по управлението на отпадъците, като така се поема част от неразплатените разходи, които стоят към фирмите, които оползотворяват отпадъците и оперират с тях. За съжаление тежестта ще падне върху физическите лица, които плащат Такса "Смет“, но се стремим да балансираме между това, което плаща местният бизнес и гражданите.
"За пореден път Народното събрание отложи влизането в сила на друга по-справедлива мярка, определена на база на количество или пък на брой жител. Няма единна методика, която да работи и да каже кой е справедливият подход за плащането на Такса "Смет".
Другият голям проблем за Дупница и районите около нея е питейната вода, като според кмета Данков този проблем е стар и стои нерешен от години. "През тази година взехме най-накрая непопулярното решение да консолидираме ВиК асоциацията в нашия регион. Да, водата стана 3,74 лева, но пък и инвестициите, които очакваме във водния сектор от държавата, никак не са малко,“ каза той и обясни, че според него проблемът опира и до народопсихология – начина, по който разходваме водата и как пестим водата.
За Първан Данков изключително важно е да се осъществява контрол върху различни дейности, обхващащи обществения живот. Това е и функцията на създаденото от него общинско звено Инспекторат, който се занимава с превантивна, контролна функция по отношение на битовите отпадъци, има функции по Закона за движение по пътищата, неправилно паркираните автомобили, занимава се с проверка на данните в данъчните декларации и т.н. "Инспекторатът се приема от гражданите, тъй като всеки иска да има ред в града. Общината като институция има механизми да го направи и ние сме положили началото и на това,“ обясни той.
Община Дупница е разработила проекти по Плана за възстановяване и устойчивост за около 35 до 38 млн. лева, които включват социална инфраструктура, която касае ремонти на едно общежитие, административни сгради, ремонт на училищната инфраструктура, реновиране на детските градини и пространствата около тях, зелените градини в града. Проблемът с липсата на възможност през почивните дни гражданите на Дупница да ползват неотложния кабинет е предпоставен от законовите норми, каза той и добави: "Затова съм разпоредил Общинската болница в бърз порядък да подаде документи за одобрение към Касата за такъв кабинет, да се дофинансира ако трябва и от лечебните заведения, общината също може да помогне, но да има състояние, в което нашите съграждани и жители, както и от съседната Община Сапарева баня, да имат възможност да потърсят неотложна помощ в извън работно време и в почивните дни на територията на Дупница.“
Една от добрите инициативи в Дупница е възстановяването на наградите "Личност на годината“, което според Първан Данков е признание за хора, които по една или друга причина не са били забелязвани през годината с техния упорит труд. "Признание да отличим в различните категории смели хора, сърцати хора, които имат активна гражданска позиция, тези, които дават в крайна сметка и служат за пример на младото поколение да ги следва.“