Тонове отпадък са се събрали на плажовете на територията на Община Царево след наводнението и морето все още изхвърля. Продължава и почистването на частните домове. Това обяви кметът Георги Лапчев пред БНР. Той призова да не се упражнява всеки на гърба на бедствието в коментар относно обвиненията, че презастрояването и засипването на дерета са фактор за наводнението:

"Когато имаме смъртен случай прокуратурата винаги трябва да направи досъдебно производство. Разбира се, когато имаме такива картини, които се въртяха последните дни по всички медии, започва едно преследване на само природата ли е виновна. Това със засипаните дерета е като чаша, в която трябва да излеем десет литра вода и да обясняваме, че тя не ги е събрала, защото не е била измита при положение, че имаше десетки, че и стотици пъти по-голям воден обем, който да премине през това пространство, всички тези думи - нека се обследва, нека се правят изчисления факт е, че имаше нечувано природно бедствие, което мина през Царево и за съжаление взе човешки живот. Трябва да стъпваме реално на фактите, а най-важният факт е - 330 литра на квадратен метър. При условие, че имаме такъв воден ад, за какво изобщо говорим?"

Георги Лапчев изказа благодарност към всички, които са участвали в общинския щаб. 

"Не е вярно, че няма държава! Премиерът даде изключително висока оценка на всичко, което се е случило в общината през последните дни. Нямаме нито едно откъснато село. Навсякъде има вода, ток, интернет, постоянна доставка на храна. Имаме почистени градове и села от клони и паднали дървета. Нормалният ритъм на живот в община Царево беше възстановен за 30 часа".

150 доброволци са работили за ден на територията на общината.