Пловдив. Кметове на общини в Пловдивска област апелират за спешни решения от страна на правителството, предаде репортер на Радио "Фокус"- Пловдив. Те настояват да се изготви компенсаторен механизъм, така че общини и общински предприятия да плащат като битови абонати, тоест да излязат от свободния пазар, или да бъдат компенсирани.

Кметовете твърдят, че за два месеца от общините са отнети над 100 хиляди лева заради увеличението на цените на електроенергията и по този начин се наказват жителите на населените места. Над 90 общини вече са минали на режим на уличното осветление. В някои общини има съкращения на служители, което означава оставане без препитание на десетки семейства. Между 2.5 и 6 пъти са се увеличили разходите на детски заведения, и социални институции и структури.

"Принудени ще бъдем да теглим кредити, за да оцелеем, вместо да ги използваме за развитие на общините", каза кметът на Раковски Павел Гуджеров.

"Нека представителите на управлението да говорят, че това е пиар акция, но да вземат да предприемат някакви действия, каза и депутатът Младен Шишков. "Числата показват, че кризата е безпрецедентна, такова нещо с години не се е случвало в страната, затова трябва да се предприемат спешни и адекватни мерки“, добави той.

"От друга страна кметовете на общини нямат право да харчат повече пари от тези, които са харчили миналата година, защото все още няма приет бюджет. Те трябва да търсят начин за тези извънредни плащания, които идват с повишените сметки за ток. Това, от своя страна трябва да мине през Общинския съвет, което автоматично пък води до нарушение на Закона за публичните финанси и всичко, което ще направят ще е грешно. Това са реални и обективни факти", казаха още кметовете.

Общините имат някакви запаси, но те се топях много бързо и ще свършат за 1-2 месеца.

"Много е лесно да се качиш на върха, но е трудно да се задържиш. Това, което се вижда в момента е едно бързо падане надолу на сегашното управление“, посочи Шишков.

"Другите, които понасят тези удари са болниците. По-важент проблем в момента няма. Не е важно какво ще се случи с преговорите с Македония, съдебната реформа и др. На карта е поставено оцеляването на жителите на България. Косвено, през цените на хранителните продукти, ще се усети от всички в даден момент. Цената на кило кашкавал е вече 20 лева. Почти няма стока, която идва, да е на една и съща цена. Когато изтече мораториума за битовите потрелители на тока, увеличението ще го усетим всички. Затруднението, което ще изживеем всички е огромно“, казаха още кметовете.

Цветана ТОНЧЕВА