Мартин Пантелеев и Струнен квартет "Добрич" ще изнесат концерт на 18 юли - "Класически шедьоври - пътуване из красотата на музиката", предаде репортер на "Фокус". В Градски парк "Свети Георги“ пред розариума от 18:30 ч. световноизвестният цигулар, диригент и композитор и Струнен квартет "Добрич“ заедно ще музицират.

Мартин Пантелеев по време на обучението си като музикант печели редица конкурси и на 19 години е поканен да концертира в международния оркестър "Филхармония на нациите" от нейния основател проф. Юстус Франц, където по-къcно прави и първите си изяви като диригент и композитор. Негови произведения започват да се изпълняват редовно на престижни фестивали като "Шлезвиг Холщайн Музик Фестивал", "Райнгау Музик Фестивал" и др. 

През 2004 г. става главен гост-диригент на оркестъра, с който изнася концерти из целия свят. Същата година дебютира със Софийска филхармония. След редица забележителни изяви, той е поканен да оглави този емблематичен оркестър през 2011 г. и е най- младият главен диригент в неговата история. Същата година дирижира турне на Филхармония – Кейптаун, което е първото гостуване на африкански оркестър в САЩ и историческо за отношенията между двете държави.

През 2012 г. става главен гост диригент на този ансамбъл. В следващите сезони Мартин Пантелеев работи с оркестри, като Кралската филхармония в Лондон, Берлинските симфоници, Концертгебау камерен оркестър – Амстердам, Английски камерен оркестър, Национален симфоничен оркестър на Буенос Айрес, Израелска симфония "Беершева", Румънски национален радиооркестър, Мексиканска филхармония "Халиско Гуадалахара", Симфоничния оркестър на гр. Шенжен, Китай и много др. Поканен е и в Халифакс, Канада и Куала Лумпур, Малайзия.

Носител на престижни награди, през 2012 г. Мартин Пантелеев е удостоен със "Златна муза“, през 2013 г. получава награда за активна творческа дейност на БНР, а през 2014 г. Столичната община го удостоява със специалната награда "София". От 2018 г. е главен гост диригент на Филхармония Вюрт, с който изнася редица концерти на престижни фестивали в Германия, Белгия, Швейцария, Испания и Италия. 

Работи със солисти, като Миша Майски, Томас Хемпсън, Анна Нетребко, Чичилия Бартоли и много други. През същата година става и главен художествен ръководител на Фестивалния оркестър "Северен Рейн Вестфалия", с чийто солист – унгарският виртуоз Йозеф Лендвай, осъществяват премиера на новата творба на Пантелеев "Импресии Рококо". 

През 2019 г. получава покани от множество ансамбли из целия свят, сред които се откроява дебютът му с Израелския симфоничен оркестър. Заедно представят пет концерта в Тел Авив, Ришон Лецион, Ашдот, Хайфа и Ашкелон. Неговото музикално творчество съдържа три симфонии за голям симфоничен оркестър, Кантата за оркестър, хор и солисти "Планетни следи", концерт за ударни инструменти и оркестър и др. 

Мартин Пантелеев е отдаден и на камерната музика. Инициатор, създател и музикален директор на фестивалите "Камерни музикални дни“, Барт (2002), "Дни на музиката“, Овинген (2018), "Дни на класиката“, Балчик (2010).

Струнен квартет "Добрич“ е в състав Ирина Олшанска - цигулка, Ивелина Калчева - цигулка, Веселина Зайранова - виола и Олена Мошинска – виолончело. Историята на този квартет крие зад себе си богатите професионални биографии на четири прекрасни дами, които обединяват не само красотата, а и любовта си към музиката. Дебютът им като квартет е през 2019 г. по покана на Архитектурно-парковия комплекс "Двореца“ в Балчик в Нимфеума. 

През 2022 г. струнен квартет "Добрич“ разшири полето на изявите си като показа още една черта на членовете си  – големите им сърца. Изнесените няколко благотворителни концерта в МБАЛ - Добрич, в Дом за стари хора и в детска градина срещнаха топлия прием и благодарностите на всички присъстващи, които иначе не могат да посетят класически концерт. Музикантките уверяват, че тази практика – да донесеш радостта от красивата музика на място при хората ще продължи.

Безспорно един от големите успехи за всяка от четирите дами за 2022 г. се определя от участието им на Международния фестивал "Софийски музикални седмици“ като част от състава на Български камерен оркестър – Добрич. За техните изпълнения в концерта на 9 юни в НДК заедно и поотделно получиха високо признание от музикалната критика и от публиката. 

Идеята за създаването на струнен квартет "Добрич“ е на Ирина Олшанска - признат цигулар и концертмайстор на Български камерен оркестър – Добрич и оркестрант в Държавна опера - Варна, а тя е - да представи в по- мобилна, изцяло дамска формация възможностите на колегите си. Самата Ирина е родена в Украйна. Завършила е Национална музикална академия "Пьотр Илич Чайковски“ в Киев. Защитава солова аспирантура по цигулка в Национална музикална академия "Микола Лисенко“ в Лвов. 

Преподавала е цигулка и камерен ансамбъл в Националния институт по музика "Рейнолд Морицевич Глиер“ в Киев. Водила е активна концертна дейност в Украйна, САЩ и някои Европейски държави като солист цигулар и като част от различни камерни състави. Ивелина Калчева - цигулка е родена в град Добрич, завършва СМУ " Добри Христов“ Варна със специалност цигулка. Дипломира се в АМТИИ "Проф. Асен Диамандиев" Пловдив. Веднага започва работа като музикант в Български камерен оркестър - Добрич и до момента е в състава му като един от най-дългогодишните и уважавани членове. 

Участвала е в много музикални фестивали у нас и в чужбина, както и във всички национални и задгранични турнета на оркестъра. Свирила е под ръководството на много и известни наши и чужди диригенти. Веселина Зайранова - виола е водач на виоловата група в БКО - Добрич и част от състава на симфоничния оркестър на Държавна опера Варна. Завършва средното си образование в НУИ "Добрин Петков“ гр. Пловдив и се дипломира в АМТИИ "Проф. Асен Диамандиев" в същия град. Още на 16 г. започва да свири в Младежки камерен оркестър "Пловдив“ с диригент Найден Тодоров, с който концертира в България и Европа, прави записи за БНР, издава компактдиск. Работи с бележити изпълнители, музикални педагози и диригенти, като Дарина Данкова, Борислав Иванов, Марио Хосен, Шандор Яворкай (Унгария), Кирил Петренко (Русия), Карл Йостерайхер (Австрия), Максим Ешкенази и много други. Участва в камерни ансамбли и състави в различни национални и международни фестивали за камерна музика. Свири в Камерен оркестър "Варна“ с диригент Ганчо Ганчев, Камерен оркестър "Симфониета“ с диригент Милко Коларов, където няколко години е водач на виоловата група, свири също в "Камерата Орфика“ под ръководството на Марио Хосен, Камерен оркестър "Колегиум“ Варна и други музикални формации. 

Олена Мошинска - виолончело е завършила музикално училище и колеж в град Тернопол. Дипломира се в Национална музикална академия "Пьотр Илич Чайковски“ в Киев, където е ученик на проф. Виктор Сазъкин и на доц. Иван Кучер. През 2001 г. печели 1-во място на музикалния конкурс в гр. Львов. Участвала е в майсторски класове на именити челисти в Люнебург, Германия. Била е водач на група в симфоничен оркестър при Тернополска филхармония. Концертмайстор в симфоничния оркестър на Държавна опера - Варна и виолончелист в Български камерен оркестър - Добрич. Участвала е в престижни музикални фестивали и е свирила под палката на световноизвестни диригенти. Изявява се като солист и участник в различни камерни състави.

В програмата на юлския концерт са подбрани творби на Пахелбел, Моцарт, Вивалди, Дворжак, Чайковски, Масне, Шостакович и Брамс.

Входът е свободен.

Жулиета НИКОЛОВА