Делегация от китайския град Далян, водена от заместник-председателя на местния Общински съвет Уан Линцие, бе на посещение в Община Пловдив. Гостите бяха придружавани от директора на Българо-китайската асоциация за бизнес развитие Катя Стайкова, по чиято покана са в Пловдив. Те бяха приети от заместник-кмета по финанси, общинска икономика и социална политика Женя Петкова.

Тя приветства членовете на делегацията и им разказа защо градът ни е толкова забележителен.

"Пловдив е най-старият жив град в Европа, известен с историята, археологията и туристическите си забележителности. Той е втори по големина, след столицата София и е водещ индустриален център в страната, с добре развита образователна инфраструктура. Има 8 университета, които създават подготвени кадри за медицината, технологиите, леката и тежката промишленост“, посочи Петкова.

Тя акцентира на богатия културен календар на Пловдив и припомни, че през 2019 г. заслужено е бил избран за Европейска столица на културата. Заместник-кметът по финанси, общинска икономика и социална политика изтъкна, че в близост до града се намират известни планински и балнеолечебни курорти, които са изключително достъпни, благодарение на летище Пловдив.

От своя страна Уан Линцие разказа, че Далян се намира в североизточната част на Китай и има 7 милиона жители.

"Далян е известен с красивите си крайбрежни гледки, история и силно развит туризъм, посещават го много хора от Китай и чужбина“, отбеляза Уан Линцие.

Тя допълни, че Пловдив е изключително красив град и се надява да продължи дългогодишното развитие на партньорството между България и Китай, както и приятелските отношения между двата града.

В края на срещата Уан Линцие подари на заместник-кмета Женя Петкова китайски калиграфски йероглиф – послание за дружбата, а гостите получиха книги за Пловдив.

Преди това секретарят на Китайския съвет за насърчаване на международната търговия в Далян Лиу Лин сключи договор за партньорство и развитие на отношенията в сферите на икономиката, образованието, туризма и науката с директора на Асоциацията Катя Стайкова. Първата стъпка от него ще е побратимяване между университети в двата града и привличане на китайски инвестиции в Тракия икономическа зона.