Галина Стоянова, предаде репортер на "Фокус". Пресконференцията е част от информационната кампания във връзка с предстоящия местен референдум на 17 ноември, в който жителите на Казанлък ще решат дали местната администрация да поеме за срок от десет години управлението на паметника, който в момента е държавна собственост.
На пресконференцията присъстваха още председателят на Общинския съвет Николай Златанов, председателят на Гражданския консултативен съвет Цветелина Цветкова и директори на културни институти.
Галина Стоянова подчерта, че изискване за изпълнение на проекта е Община Казанлък да управлява обекта, средствата са целеви и не могат да бъдат вложени в друго. "Реших да отнеса въпроса към гражданите, които трябва да решат дали този паметник ще продължи да се руши или да бъде реставриран и запазен за поколенията“, каза Галина Стоянова.
Градоначалникът посочи, че е отнесла въпроса към Гражданския консултативен съвет, след което е сформиран инициативен комитет, а решението за провеждане на местен референдум е гласувано от Общинския съвет. Жителите на общината ще трябва да отговорят на въпроса "Подкрепяте ли община Казанлък да получи и ползва безвъзмездно имот – частна държавна собственост "Дом паметник“ на връх Бузлуджа за 10 години?“.
Кметът подчерта, че крайната идея е превръщането на монумента на връх "Бузлуджа“ в международен конгресен и културен център. "Искам категорично да заявя, че Община Казанлък няма намерение да възстановява идеологически паметника, а се фокусираме върху неговата културна стойност", добави Стоянова и отбеляза, че Паметникът е разпознаваем обект в световен мащаб, със своята архитектура.
Дейностите по монумента "Бузлуджа“ няма да изискват дофинансиране от общинския бюджет, достатъчни ще бъдат средствата по европейско финансиране.
Община Казанлък има сериозен опит в консервацията и социализирането на национално културно наследство - вече от повече от 15 години администрацията управлява тракийските светилища в Долината и ги социализира изцяло с европейски средства.
При разписване на проектното предложение е направен и детайлен финансов анализ, според който инвестицията, която ще бъде направена, може да бъде възвърната, след като паметникът бъде отворен и започне да функционира.
За да бъде предстоящият референдум валиден е необходима избирателна активност от 40 на 100 от имащите право на глас в Община Казанлък.
Предстоят още информационни събития във връзка с референдума.
На 6 ноември Исторически музей "Искра“ и Художествената галерия ще бъдат домакин на отворена дискусия по темата, на която са поканени всички жители на общината.
Европейски средства в размер на седем милиона лева може да получи Община Казанлък за обезопасяване, консервация и реставрация на Дом-паметника на Българската комунистическа партия (БКП) на връх "Бузлуджа“. Проектът е част от Концепция за интегрирани териториални инвестиции с водещ партньор Община Казанлък, която е одобрена за финансиране. Това каза кметът на Казанлък Казанлъчани решават дали ще запазим Бузлуджа за поколенията
© Община Казанлък