Камчатски раци от Северния полюс ще обитават Природонаучния музей в Пловдив от септември
© Природонаучен музей
Все още се водят преговори за животните. Първите ще бъдат дарени от голяма търговска верига в България.
"Това ще са раци и омари от Финландия, горе-долу точно Северния полюс. Така че първоначално ще пуснем аквариума с тях. Имаме уговорка и с проф. Пимпирев за следващата експедиция да отстраним грешките, които са допуснати миналата година, за да може да има и други животни, като пренасянето им вече да е успешно", добави Огнян Тодоров.
Той обясни, че при първата експедиция, когато корабът е минал през Екватора, температурата се е вдигнала, независимо от това, че е било осигурено доста скъпо оборудване. Нещо се е случило и полярните животни са измрели.
"Ще се опитваме следваща година да изпратим с експедицията акварист от екипа на музея, за да се избегнат грешки. Планът засега е аквариума да се отвори към средата на месец септември", каза още Тодоров.
Водят се преговори с Норвегия за камчатски раци и други.
"Това са най-големите ракообразни изобщо в света, огромни раци, които биха предизвикали много голям интерес. Те обитават северните морета, така че ще са едни много интересни обитатели. Ще ича и различни змиорки, които пак са от Северния полюс. Има различни варианти. Но така или иначе, залата е готова, оборудването - също, всичко е технически подготвено, температурата е минус два градуса вътре", добави Тодоров.
Той обясни още, че електроенергията очаквано ще се повиши доста, защото тази температура се постига доста трудно и със скъпо оборудване. Но от музея имат намерение да поставят фотоволтаици, имат осигурено финансиране и по този начин ще се превърнат в първия зелен музей в България.