Само преди седмица, заради проливните дъждове язовир "Огоста" край Монтана беше достигнал най-високото си ниво от 2014 г. насам. За първи път е имало интензивни валежи от 100 литра на квадратен метър на четири места във водосборната област, което е довело до голям отток на водата и тя е заляла лодки и каравани на брега на язовира.

Язовир "Клисурица" достигна критични квоти и имаше опасност от преливане на язовирната стена. Заради това са били предприети спешни мерки, дори и евакуация на част от населението на село Клисурица, както и мерки по бързото спадане на нивото на язовира, съобщават от БНТ. 

"Към този момент положението там се е поуспокоило. Беше докарана специализирана техника и помпи, с помощта на които продължава да се понижава нивото на язовира, за да не стигне при евентуален следващ дъжд да се стигне до същата ситуация. След дъжда, който се изля над община Берковица, имаше известно покачване на нивото на язовир "Огоста" като около 22:00 часа снощи отворихме основния изпускател и смятам, че до края на деня ще се стабилизират нещата и няма да се допусне допълнително покачване", обясни инж. Игор Репкин - "Напоителни системи", клон Мизия.

След изпускането, нивото на язовира е понижено с около 60 см или са изпуснати около 40 млн. куб. метра вода в долното и средното течение на реката.

Жители на Монтана пък сигнализираха и за друг проблем на язовирната стена.

Петър Пенчев: "От дъното на стената има един избил сондаж. От време на време се източва в една шахта вътре. Шахтата има датчик и като се напълни тръгва водата ето тук. На десетина минути се включва водата от тунела и от тук тече. Според данните, вътре не трябва да има течове. Едно писмо на бившия шеф на "Напоителни системи" - Враца преди две години написа за опасността от тази вода и искаше да се направи експертиза. Вече една година българските власти не изпълняват решението на експертния съвет. Аз се надявам на акад. Денков като учен да изпълни на своите колеги решението."