Провеждането на Европейски музикален форум в България е още една стъпка в нашите усилия да позиционираме стабилно нашата сцена и нашия капацитет в международен план. Това каза заместник-председателят на Българска музикална асоциация Мила Георгиева в предаването "Денят на фокус“ на Радио "Фокус“.

От 5 до 7 юни в регионален център за съвременни изкуства "Топлоцентрала“ в София ще се проведе 12-то издание на Европейския музикален форум. Това Ежегодно събитие за първи път стъпва на Балканите благодарение на инициативата на Българската музикална асоциация. Форумът се провежда под патронажа на кмета на столицата Васил Терзиев и се реализира с финансовата подкрепа на Министерство на културата.

Преди пет години Българска музикална асоциация подема инициативата да представя българска музика по международни форуми. "Аз отговарям основно за международната дейност. Работим в тази посока много активно, разрастваме се и се превръщаме в доста търсен партньор в международен план“, обясни Мила Георгиева.

Музикалната сцена от Югоизточна Европа не е достатъчно сериозно възприемана от Западна Европа, заяви заместник-председателят на Българска музикална асоциация. "Когато тръгнеш през конкретните процеси по износ на един пазар, който не е толкова познат, извън "Мистерията на българските гласове“, Теодосий Спасов и Милчо Левиев, започваш да опираш в една особена стена. Те не ни пускат. Виждаш къде не е ОК, започваш да коригираш и да представяш съдържание, което е на търсеното ниво, но пак не се получава, защото не биваш допускан“, обясни тя.

Големите музикални индустрии в Европа – Англия, Франция и Германия, скандинавските страни, Белгия и Холандия, оформят и развиват определени музикални жанрове. "Те налагат какво трябва да правят музикантите, за да им бъдат отворени вратите. Има обаче стилове в конкретните жанрове, които не се консумират, не се признават, не се свирят в нашата част на Европа. Те не приемат, че това, което се развива при нас, е също толкова европейско, колкото и тяхното. Има различни нива на дискриминация. Има тотално незачитане на стилове, които се развиват при нас“, посочи Мила Георгиева.

Българските представители не биват селектирани на големите музикални форуми. "Обявява отворена покана за музиканти от цяла Европа, от които биват селектирани определен брой, и те получават възможността да се представят на този професионален форум пред професионална аудитория, пред потенциални купувачи. Българските представители не биват допускани. Затова ние трябва да си проведем политиките, за да им отворим очите, че не ни селектират. Доста от тях не си дават сметка за това“, заяви заместник-председателят на Българска музикална асоциация.

На Европейския музикален форум в София ще бъдат поставени въпроси за на географската перспектива по отношение на равенството. "Ще си говорим за равнопоставеността в стрийминга, за справедливото участие в сектора. Не е нужно да бъдем селектирани, ако не представим добро качество. Но и те не трябва да се оправдават с това, че не ни селектират, като казват, че не е качествено, защото това не е вярно“, подчерта Мила Георгиева.

Гости на събитието ще бъдат членовете на Европейския музикален съвет, европейски организации на консерваториите, на концертните зали, на европейската джаз мрежа, всички представители на големите европейски и национални музикални организации в рамките на Европа.

Мила Георгиева заяви, че в момента в България се наблюдава много голям ръст на дигиталното разпространение. "Ние имаме дигитално разпространение от години и не сме постигали особени висоти, но в момента има различни компании и млади професионалисти, които познават много по-добре формите на дигитално разпространение. Вече има артисти, особено от младите, които правят много сериозни пари от дигитално разпространение. То не е само стрийминг, а цялостна възможност за дигитално разпространение“, поясни тя.