Как върви работата по един от най-мащабните проекти в Пловдив?
©
Проектът за реконструкция на водопроводната мрежа и канализацията е разделен на 4 части, като първата е най-трудната.
"Участъкът трябва да бъде завършен в началото на 2025 г., но се стремим да го изпълним още в тази година. Трудностите произтичат от това, че се работи на парче – от кръстовище до кръстовище, и е съпроводено с въвеждане на временна организация на движението. Важното е, че по-сложните дейности са на приключване“ – обясни ръководителят на проекта от страна на ВиК Борислав Кръстев.
Като пример посочва изграждането на водопровод в едното платно, след което движението се обръща и се започва работата по канализацията. Следващата седмица ще стартира строителството на канализацията в отсечката от ул. "Индустриална“ до "Братя Бъкстон“. Строителното разрешение е издадено и в момента текат организационни дейности преди започването на работата.
Строително разрешение е издадено и за третия етап – от "Асеновградско шосе“ през "Нестор Абаджиев“ до "Недялка Шилева“ и през втората половина на август е планирано да започне да се работи там. От инженерна гледна точка и тази част няма да е от най-лесните, защото в този участък няма да се полагат стандартни (макар и големи в диаметър) тръби, а ще се прави монолитно правоъгълно бетоново сечение.
В процес на подготовка са вторият и четвъртият етап. Вторият е от въртящия се мотокар на "Кукленско шосе“ до шоурума на "Аутохаус“ на "Асеновградско шосе“. Колекторът тук ще пресича жп линиите, като вариантите са тръбата да мине под тях, а на места ще има и сондаж, обясни Кръстев. Чемишев допълни, че за този етап все още няма издадено строително разрешение, а освен това трябва да преминат съгласувателни процедури с НКЖИ и да се приключат отчуждителните процедури за два имота.
В процес на изчакване е и работата по четвъртата част в участъка от "Недялка Шилева“ до "Пречиствателната станция“. Тук пък трябва да се направи съгласуване с Министерство на земеделието и храните, което е собственик на Марковския отводнителен канал. Предстои МЗХ да обяви обществена поръчка за проект за сваляне нивото на канала и след това да се направи реконструкцията му, за да може да поема по-високи дъждовни води. Очаква се следващата година МЗХ да получи разрешение за строеж, след което ще бъде издадено разрешително и на "ВиК Пловдив“ да разработи проекта за своя преливник.
"Полека лека излизаме от урбанизирания град. Сега цялата дъждовна вода минава от "Прослав“ през "Пещерско шосе“, "Христо Ботев“ и Пречиствателната станция. След завършването на Южния обходен колектор потоците ще се разделят и ще се минимизират щетите от наводнения в Пловдив“, коментира Чемишев.