Средно училище "Гео Милев“ във Варна от днес е домакин на тридневна работа среща по национална програма "Иновации в действие“. Гостите са учители и ученици от три български училища – ОУ "Васил Левски“ – София, ОУ "Св. Св. Кирил и Методий“, с. Петко Славейков, област Габрово и НУ "Инж. Г. Вълков“ – Луковит. Те ще работят заедно и ще се запознаят с иновацията на училището - домакин: "Позитивен подход в личностното развитие на учениците с използването на театрални и арт-техники“. Иновацията използва натрупания практически опит и работи за усъвършенстване качеството на обучение, подобряване на образователната среда и училищната атмосфера, залагайки на три взаимосвързани елемента - позитивен подход, личностно развитие, театрални и арт-техники. Акцент в съвместната работа е практическото обучение и тренинги в използването на принципите на позитивната психология в обучителния процес. Участниците ще разберат как куклите и кукления театър помагат в усвояването на чужд език и кои кукли за каква възраст са подходящи в процеса на обучение в начален етап. Ще се запознаят с използването на принципите на позитивната психология и арт техники в обучителния процес при четвъртокласниците.

Програмата включва и открит урок с професионалната паралелка "Графичен дизайн“. По време на съвместната работа гостите с помощта на учениците - домакини ще направят магнити, книгоразделители и визитни картички за своите училища. "Пътуване по координати" и "Рисуване по координати“ са интердисциплинарните СТЕМ уроци с използване на принципите на позитивната психология, които ще бъдат представени пред гостуващите учители и ученици.

Средно училище "Гео Милев“ е първото училище, в което през учебната 2022 /2023 г. започна пилотен проект, под ръководството на проф. Румен Стаматов, за изграждане на позитивно образование в училище, чиято цел е да се създаде среда, която насърчава личностното развитие, емоционалната интелигентност и академичния успех на всеки ученик.

За пета поредна учебна година СУ "Гео Милев“ участва в НП "Иновации в действие“ – модул 2. Целта на програмата е да се създават условия на педагогическите специалисти чрез пряк обмен да популяризират и мултиплицират своите иновативни практики, да обменят опит и образователни ресурси. Чрез програмата се осигурява подкрепа за мотивирано разширяване и устойчивост на училищните иновации чрез училищна мобилност и форуми.