Щетите след пороя в карловските села надхвърлят 80 милиона лева, заяви за БНТ кметът на общината Емил Кабаиванов. Засегнати са близо 400 къщи. Очаква се тази седмица да станат ясни и резултатите от проверките за незаконно изсичане на горите в района.

Разчистването в наводнените села продължава и днес. Стотици доброволци се включиха в почистването през почивните дни. Техниката в селото обаче е недостатъчна, за да се справи с щетите след потопа.

"С по-малката техника влизаме в дворовете заедно с представителите на въоръжените сили и се чисти в дворовете и къщите.", обяснява Доньо Тодоров председател на Общински съвет Карлово.

До момента са описани сериозни щети по 372 къщи в пострадалите села.

"Някои от семействата, които не могат да използват в момента своите домове, желаят да останат при свои близки. Но други желаят да бъдат настанени във временни жилища. Аз поех ангажимента пред вицепремиера и министър на вътрешните работи и пред областния управител в рамките на утрешния ден аз да дам пълен доклад за семействата.", заяви кметът на Карлово Емил Кабаиванов.

И докато в Кризисния щаб изчисляват щетите от потопа, хората очакват помощ, за да възстановят живота си.

"На първо място държавата да ни помогне като изпратят още техника, защото виждате тези дървени трупи няма как да ги премахнем сами. Също така очакваме още доброволци, защото все още има наводнени къщи, от които трябва да се премахва тинята и калта.", казва Цветелина Георгиева.

"Не знам как ще я караме - трудно. Това няма да се изнесе за една година този пясък, може би.", тревожи се Гена Узунова.

Токът в село Слатина е възстановен, с изключение на къщите, които все още са наводнени. Поетапно се пуска и водоснабдяването.

"Вода карат доволно - шишета, снабдяват хората. Най-важното, разбира се, е психиката на населението - едно заоблачаване за тях ще бъде страх. Зададе ли се отгоре, ще мислиш, че ще слезе.", допълва Гена Узенова.

Психолози от БЧК обявиха, че имат готовност да посетят хората на място.