Използвана тоалетна хартия се носи в морето пред плажната ивица на Варна.

За проблемът алармира администратор в голяма екоактивна фейсбук-група, видя "Фокус".

Морето предлага къпане сред използвана тоалетна хартия, приятел твърди, че сутринта служителите от Чистота са изгребвали кофи с такава. Лято 2023-та, здравей!, документира проблемът жената.

Коментарите под нейния пост веднага заваляха. Публикуваме ги без редакторска намеса:

Няма ли кой да провери как са попаднали тези хартии в морето? По вида на боклуците, които намирах есента по плажа подозирам, че има непосредствено заустена мръсна канализация.

Тази тръба е точно срещу Ролбата, там където приятел подаде сигнал, че е много замърсено рано сутринта. Но каква е функцията на тръбата и дали тя е причина за тоалетния отпадък трябва да дадат отговор компетентните институции.

Подозирам, че не е само една. Есента от морето сякаш извираха мокри кърпички и разложени дамски хигиени материали. Все едно някой изсипва съдържанието на тоалетни. Трябва да се проверят всички заведения по плажа дали са само на яма и какъв е графикът на почистването и как.

Точно такъв е бил отпадъкът тази сутрин - хартия, тампони, превръзки

Заведения и отходни тръби на плажа не трябва да има.

Единствените летни традиции, които се спазват ежегодно. Предполагам че всичко е заустено в морето, защото от години морето в нашия залив мирише на всичко друго, но не и на море.

И какво променяме като го повтаряме?

Проблемът с плаващите механични боклуци във водите пред Варна не е от вчера. Дори и през последните години, когято чистотата му много се подобри - пасажи от малки рибки плуват между хартийки в морето.

Много от хората обвиняват за това други, които отиват на плаж, носейки си банички или други закуски. Да, имат право да хапнат, но вятърът им "краде" хартийките и ги завлича във водата, а те нехаят, коментират варненци.

Гларусите също дебнат постоянно за храна и като видят неахраняема плячка се стрелват към пясъка, вземат я, а хартийките падат във водата, допълват други.

Вечерта е някаква кочина на плажа. Наркоманчета и всякакви боклуци и измет човешка се мотаят там. Пият бири, пушат, правят и други неща, но не си прибират боклуците. И сутринта морето е пълно с хартийки, отпадъци, кондоми. Ужасна работа, разказват по-възрастни варненци, които по хладина ходят на морето.

А окрещяха, че взривът в "Нова Каховка" щял да довлече боклуци по нашето Черноморие. Тук отдавна си плават всякакви оппадъци, философстват трети.

Иначе Министерството на околната среда и водите (МОСВ) осигурява регулярно наблюдение на състоянието на морските води след разрушаването на стената на язовир "Нова Каховка“, разположен на река Днепър на територията на Украйна, твърдят че няма данни за замърсяване в българската акватория на Черно море. Обобщените данни от направените анализи и цифрово моделиране от Центъра за интегрирано управление и мониторинг на бреговата зона към ВВМУ "Н. Й. Вапцаров“, както и преобладаващият към момента южен вятър в района не предполагат замърсяване на българската акватория с потенциални замърсители след инцидента.

Мониторингът за състоянието на морските води е координиран с Министерството на туризма с оглед спокойното протичане на туристическия сезон.

Сигнали при възможни признаци за замърсяване по бреговата ивица могат да се подават на Зеления телефон на МОСВ: 0887 088 440 или 02/9888205, както и на електронен адрес: nccw@moew.government.bg, а така също и на Зеления телефон на РИОСВ - Варна: 0884 290 634 или 052/634 582, РИОСВ - Бургас: 0889 096 577 или 056/813 212, БД "Черноморски район“ – гр. Варна: 0886 406 816.