Изложба за българското културно наследство в чужбина се открива в ИЕФЕМ-БАН

© Радио "Фокус"
На откриването на изложбата ще бъде представена и едноименната брошура, в която изследователите са включили някои от най-интересните случаи на възстановяване и поддържане на българско културно наследство в чужбина, сред които пограничните манастири в Северна Македония и Сърбия, военните паметници в Добруджа, паметта за Мара Бунева в Скопие, Босилеградския погром, честванията на Кирил и Методий в Рим, Елванген и Микулчице и пр.
Границите на Балканите винаги са били динамични, а България и днес преживява травмата от отнети след войни и мирни договори земи и от големите потоци бежанци и преселници от Македония, Тракия и Добруджа. Извън днешната българска територия откриваме пластовете на наследствата от Средновековието ни, от времето на Османската империя и Българското възраждане, от победни битки и изоставени завинаги градове и села. Там, отвъд, са и следите от стъпките на множество български интелектуалци, артисти и спортисти, прославили името на България в Европа и света. Тези пространства, определени от конструираното наследство и маркираните места на памет, наричаме културна територия. Тя е означена с паметници и паметни плочи, но и изградена чрез трансгранични възпоменателни и поклоннически маршрути и ритуали.
Експозицията е разположена на ет.1 в Източното крило на бившия Княжески дворец и може да бъде посетена до 8 септември.
Изложбата се реализира в рамките на проекта "Конструиране на културно наследство зад граница: трансгранични поклоннически и възпоменателни практики“ с финансовата подкрепа на Фонд "Научни изследвания“ към Министерство на образованието и науката на Република България.