Тази година се навършват 120 години от установяването на дипломатически отношения между Република България и Съединените американски щати. През далечната 1903 година българският княз Фердинанд приема акредитивните писма на Джон Б. Джаксън, пълномощен министър на САЩ за Гърция, Румъния и Сърбия, който става първият дипломатически агент на САЩ за България. По този повод в читалище "Братство“ ще бъде открита изложбата "Балканската история на една американка: просвета, хуманизъм и спасение по време на войни“, съобщи за "Фокус“ председателят на читалището Иван Андонов. Фотодокументалната изложба ще бъде представена от 11.30 часа.

Тя представя фотоси, дневник и писма на Мери Матюс от Колежа "Маунт Холиоук“, допълнени с разказите на спасените и техните наследници, учителките и учениците от Американското училище в Битоля. 22 табла разказват историята на протестанството в Европейска Турция и по-конкретно в град Битоля, Република Северна Македония.

Мис Мери Матюс е американка, която идва като доброволка за разпространение на протестанството в границите на Османската империя в края на 19 век и остава на територията на земите обитаеми с българи, по-точно в българския град Битоля, носещ тогава името Монастир, до 1920 г. Тя съумява да сътвори един американски информативен център - учебно заведение за девойки в Монастир. Нейната цел е да го трансформира в център на знанието за цялата прилежаща територия.

Венцеслав ИЛЧЕВ