Изложба "Историкът-краевед доц. д-р Христо Гиневски" откриха в Регионалната библиотека в Смолян
©
На тържественото откриване, което се организира от отдел "Справочно-библиографски и краезнание", специален гост бе дъщерята на Христо Гиневски, Мария Петкова. Тя благодари на Регионална библиотека "Николай Вранчев" и Държавен архив – Смолян за усилията по съхраняване паметта на баща й и книжното му наследство за поколенията.
Фото-документалната изложба бе открита в присъствието на множество граждани, музейни, архивни и библиотечни деятели, приятели и съвременници на доц. Христо Гиневски, ученици от клуб по история и краезнание "Обичам България“ с ръководител Цеца Делева при ППМГ "Васил Левски, ученици от ПГТТ "Христо Ботев".
Изложбата включва различни материали, свързани с живота и дейността на общественика и ще остане експонирана в библиотеката до края на м. ноември 2023г.
Представените в изложбата фотографии, отразяващи както лични събития в живота на историка, така и богатата му обществена дейност, са притежание на Държавен архив – Смолян като част от личния фонд на доц. Гиневски. Подредбата им е направена от смолянския фотограф Сашо Сарандалиев. За първи път снимките са представени през м. март 2023 г. в читалище "Кирил Маджаров“ – Устово при честването на 80-годишнината на Христо Гиневски. Те отразяват не само моменти от живота на историка - краевед, но и значими събития от миналото на град Смолян, в които той активно е участвал.
Във връзка с честването на 111-тата годишнина от освобождението на Смолянския край и Балканската война (1912-1913 г.), в изложбата са представени публикации по темата на историка Христо Гиневски, публикувани в местни периодични издания – в. "Родопски вести“, сп. "Проглед“ и сп. "Родопи“, а също и в сборници, посветени на освобождението. Статиите са със заглавия "Съдбовни изпитания. 80 години от Освобождението на Родопите“; "Среднородопието в навечерието на Балканската война“; "И сега бетонови пирамидки напомнят... Местностите, свързани с боевете през 1912-та около с. Полковник Серафимово, според проучването на Иван Рабишев“; "Балканската война - осъществени надежди, пропуснати възможности“; "Свободата огря измъчената планина“; "Идеята за построяването на паметника на връх Средногорец“ и др.
Регионална библиотека – Смолян притежава книжното богатство, оставено за поколенията от историка - краевед Христо Гиневски. Това са неговите изследвания за Родопското Възраждане и възрожденски дейци, за миналото на Средните Родопи и за неговото родно място – Устово, преди да стане част от обединения град Смолян, за устовското читалище "Кирил Маджаров“, сборниците, на които е съставител - "Просветното дело в Устово“, "90 години Анастас Саламбашев“, "Родопско книжовно наследство. Райковски дамаскин“, "140 години Стою Шишков“, "110 години от Илинденско-преображенското въстание в Средните Родопи“, "80 години - жизнен и творчески път Александър Петров Маринов“, "Читалищата в Родопите - минало и предизвикателства“, "Стопански и културен живот в Родопите и Тракия (XIX-XX в.)“ и др.
През 2018 г. доц. д-р Христо Гиневски е удостоен посмъртно със званието "Почетен гражданин на Смолян“.