Изложба, представяща творческия и житейски път на  възрожденските просветни и обществени дейци, братята Димитър и Константин Миладинови, е подредена в отдел "Заемна за възрастни" в Регионалната библиотека "Николай Вранчев“ – Смолян.

Сред изложените печатни издания читателите ще намерят техни съчинения, стихосбирки, литературни анализи на творчеството им и най-значимият им събирачески труд – сборника  "Български народни песни, собрани от братя Миладиновци Димитря и Константина и издани от Константина", издаден през 1861 г., съобщиха от библиотеката.

Сборникът съдържа 660 автентични народни песни в 23 559 стиха, съставени от 12 части, които представят изобилието и многообразието на народното ни творчество.  В него са описани сватбени обреди, обичаи, вярвания, народни предания, детски игри, поговорки, гатанки, български имена. В предисловието са отбелязани 2000 редки думи. В началото има и 11 нотирани песни, които по-късно отпадат, заради увеличен обем. Песните в сборника са написани на различни диалекти, събирани главно в Струмишко, Кукушко, Битолско, Прилепско, Стружко, но и от района на Панагюрище и София. Появата на сборника дава тласък в развитието на българската фолклористика, служейки като източник на многобройни научни изследвания в областта на фолклора  ни.

Изложбата е по повод отбелязване 215 г. от рождението на Димитър Миладинов и 195 г. от рождението на Константин Миладинов.