Изкуственият интелект е новото предизвикателство пред учените
© Фокус
Висшето учебно заведение е домакин на световния научен конгрес на Универсалната мрежа за насърчаване на образованието и научните изследвания, предаде репортер на "Фокус".
USERN обединява първия 1% от най-добрите учени във всички научни области. Сред членовете на консултативния съвет има повече от 600 топ учени, включително 19 Нобелови и Абелови лауреати.
Организацията е изцяло нестопанска и обединява 22 специалности. Престижният форум се провежда от днес до 10 ноември в Аудиторния комплекс на висшето училище, където са разисквани актуални и значими теми.
Една от тях е в насока астробиология. Това е нов клон на науката и изучават вероятността за живот извън нашата планета и космоса.
Посланикът на USERN за България д-р Мария Ивановска сподели в тези три дни участие ще вземат на 140 учени от различни страни. Каузата на българската делегация е да имаме едно по-добро научно име в световен план.
По-късно днес ректорът на МУ-Пловдив проф. д-р Ангел Учиков и президентът на USERN проф. Томасо Дориго ще подпишат споразумение за членство в научната мрежа. Сътрудничеството предвижда координиране и изпълнение на научни програми, обмен и обучение на учени, споделяне на информация и технологии и още много други дейности.
Проф. Трайкова от Медицинският университет допълни, че това е най-големият проект, който е планиран в учебното заведение.
Президентът на USERN сподели, че ковид-19 е добър пример как учените и медицината трябва да бъдат в близък контакт помежду си.
"Успяхме да публикуваме учебник за ковид-19 за работата на всички специалисти в различни области. Болестта не познава граници и е редно и учените да нямат граници".
Той допълни, че темата за климатичните промени също е от изключително значение за учените.
"Затопляне на планетата рано или късно ще има. Това е глобален проблем, който ще ни засегне и учените трябва да търсят решения."
Целите на USERN са насърчаване на световен мир в научния свят; развитие на международна научна комуникация, представяне на креативни млади учени, насърчаване на изследователи и популяризиране на интердисциплинарните области, информиране на академичния свят за значението на науката.
Верни на слогана на USERN "Наука без граници“, организаторите провеждат фестивал за детска рисунка с участници от цял свят. На предстоящия конгрес в МУ-Пловдив ще бъдат изложени 40 селектирани творби, изпратени от различни държави. Отличия ще получат най-добрите 10, като сред наградените има и българско дете.
Цялата пресконференция можете да видите долу във видеото.