Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет избра с 9 гласа "за“ и 2 гласа "против“ Руси Алексиев за административен ръководител – председател на Софийски градски съд (СГС).

Колегията прекрати процедурата по отношение на другия кандидат -  Алексей Трифонов – съдия в Апелативен съд – София, който писмено заяви, че оттегля участието си.

Руси Алексиев има над 23 години юридически стаж. Кариерата му започва като младши прокурор в Софийска районна прокуратура в периода 09.04.2001 г. – 09.10.2003 г., след което е прокурор там. От 29.05.2008 г. до 12.07.2013 г. е заместник-районен прокурор на СРП. В периода 12.07.2013 г. – 07.07.2015 г. отново заема длъжност "прокурор“ в СРП, след което е съдия в Софийски градски съд. От 19.09.2019 г. и към настоящия момент е заместник-председател на СГС.

Съдия Алексиев посочи сред мотивите за участие в изборната процедура получените от колектива подкрепа и доверие, своя личен, професионален и административен опит, както и задълбоченото познаване на дейността на съда и неговите проблеми. Той сподели намерение за надграждане на установения управленски подход, добри практики и екипен принцип на работа. Като основна цел постави утвърждаването на съдийското самоуправление посредством проучване становището на съдиите при формиране на управленските решения, и заяви желание да осъществява правомощията си заедно с Общото събрание, включително като търси мнението на магистратите от различните отделения на съда при избора на заместник-председатели.

Руси Алексиев се ангажира да работи за запазване и подобряване на постигнатите резултати по отношение качеството и срочността на правораздаването, организацията на работата, квалификацията на съдиите и съдебните служители, както и за повишаване на общественото доверие в съдебната система. Кандидатът обърна внимание, че СГС се произнася по около 40% от делата в българските съдилища и направи предложение за разрешаване на проблема с изключителната натовареност чрез оптимизиране на работния процес. Според него следва да се използват по ефективно съдебните помощници, както и да се увеличи тяхната щатна численост. Той ще продължи работата по приемане на вътрешни правила за командироване на съдиите, които да гарантират прозрачност и предвидимост на процедурата. Сред неговите първостепенни задачи е изготвяне на функционален анализ на администрацията на СГС, който да дефинира проблемите и мерките за оптимизиране на нейната работа, да послужи за изработване на Стратегия за развитие на съда и оперативен план с конкретни срокове.

Съдия Алексиев заяви, че ще положи всички усилия за подобряване на микроклимата и запазване на спокойната работна среда, взаимното уважение и толерантност в колектива. Коментирани бяха и възможностите за увеличаване на сградния фонд на СГС с цел осигуряване на оптимални условия за работа на магистратите и на съдебните служители.

Боян Магдалинчев – представляващ ВСС, Даниела Марчева, Атанаска Дишева, Олга Керелска, Боян Новански, Вероника Имова, Драгомир Кояджиков, Цветинка Пашкунова - членове на Съдийската колегия, поставиха въпроси за високата натовареност на съдиите и добрите практики, с които ще бъде балансирана; как би повлияло разширяването на компетентността на съда; относно забавено разглеждане на дела и проблем с отводите; за изготвянето на атестационни формуляри; разпределението на заседателните зали между съдебните състави и възможностите за по-ефективно използване на сградния фонд. Поискана бе информация дали кандидатът е разглеждал дела, свързани с Мартин Божанов – Нотариуса, както и коментар по отношение публичността при делата с висок обществен интерес и отстояването независимостта на съдиите.

Съдия Алексиев бе подкрепен от Галина Захарова – председател на Върховния касационен съд, Вероника Имова, Даниела Марчева и Драгомир Кояджиков - членове на Съдийската колегия. Според тях кандидатурата му отговаря на законовите изисквания, а в хода на изслушването е показал висока професионална компетентност, административен и житейски опит, задълбочено познаване на проблемите и възможностите на съда. Членовете на Съдийската колегия се позоваха и на споделените идеи за развитие и за оптимизиране на дейността на съда чрез балансиране на натовареността, усъвършенстването на правилата за командироване на съдиите, заявеното желание за прозрачно и толерантно осъществяване на административните правомощия и за разширяване на съдийското самоуправление. Обърнато бе внимание, че той е достойна и лидерска кандидатура, предложена от съда.