Иван Петков, предаде репортер на "Фокус".
Депутатът от 17 МИР Манол Генов не присъства на пресконференцията, тъй като по същото време в София се провежда среща с представители на другите парламентарни групи. На нея се обсъжда ситуацията и възможния изход.
"Избирането на най-възрастния народен представител за председател на Народното събрание не е изход, а поредна стъпка към поредните предсрочни избори. Ние се опитваме да намерим някакъв консенсус за излизане от ситуацията. На срещата ще присъстват единствено от "МЕЧ" и "Възраждане", от АСП са изпратили писмо, че ще подкрепят нашия кандидат срещу ГЕРБ и ДПС на Пеевски. ИТН са отказали да присъстват. ПП-ДБ няма да присъстват, най-вероятно ДБ имат днес съвет, на който да решат какви действия да предприемат.
Ние стоим зад кандидатурата на доц. Наталия Киселова, за нас тя е най-подготвеният човек в този парламент, който може да направи така, че да излезем от проблемите. Изборът на доайена води до нови бързи избори и възможността той да бъде новият служебен премиер.
Дори да не изберем председател, може да изберем омбудсман, Сметна палата. С "Възраждане" сме внесли жалба в КС за връщане на старите членове на Конституцията за избор на служебен кабинет, както и отмяна на граждани с двойно гражданство да стават депутати. ИТН подкрепи частичното касиране" - обясни Петков случващото се в парламента.
От "БСП- Обединена левица" са направили предложение да се въведе данък върху концесиите. В момента от таксите се събират 100 млн. лв., а те предлагат облагането да важи за плажове, злато, полезни изкопаеми и т.н. По този начин ще се увеличи размерът на постъпленията в държавната хазна.
Относно т.нар. "санитарен кордон около Пеевски", Иван Петков припомни, че БСП нееднократно е заявявала позицията си срещу него, остро осъжда действията му от първия ден на 51 НС, когато организира митинг протест срещу президента на републиката. Допълни, че в предишния парламент, като председател на парламентарната комисия за "Нотариуса", често е влизал в лична конфронтация с Пеевски.
На въпрос как гледат на предложението Атанас Атанасов да стане председател на НС, Иван Петков отговори, че с другите партии не е обсъждано коалиционно споразумение, а само законодателни инициативи. "Няма как БСП да подкрепи премиер Бойко Борисов, а лично аз – Атанас Атанасов, който е един от най-изявените критици на БСП. Опитваме се това НС да вземе решения в полза на обществото и на президента да има по-голям избор за служебен премиер. След тези избори, за нас Главчев не може да остане служебен премиер" - допълни депутатът.
Прогнозата е, че следващите предсрочни избори ще бъдат за първа пролет. Според Иван Петков не се очаква и след тях да се случи нещо по-различно от сега. "Искаме консенсус, разбирателство, кабинет срещу статуквото, с мандат 1-2 години" - заяви той.
Председателят на ГС на БСП и общински съветник инж. Калин Милчев допълни, че за БСП решението не са нови поредни избори. За съжаление, никой не говори за реални приоритети, а единствено кой ще оглави една или друга структура.
Желанието на "БСП - Обединена левица" е 51 Народно събрание да приеме решения в полза на обществото и се опитва да направи така, че президентът да има по-голям избор за служебен премиер. След последните предсрочни парламентарни избори от левицата не смятат, че настоящият служебен премиер Димитър Главчев може да остане още един мандат. Това обяви пред журналисти в Пловдив народният представител от 16 МИР