Исторически обекти оживяват в детското въображение с помощта на дигитална игра в Националния археологически музей

© Столична община
"Децата имат дигитални умения и чрез тях възприемат новите знания по един увлекателен за тях начин. Моделът "учене чрез преживяване“ е утвърден в световните музеи и галерии и е изключително успешен“, каза Благородна Здравкова.
Образователната игра е реализирана в рамките на проект "Опознай културното наследство на София чрез игра", финансиран от Столичната община по Програма "Култура" – направление "Културно наследство и социализация“. От началото на март тя е въведена в Националния археологически музей.
Ученици в четвърти "В“ и "Г“ клас на 133. СУ "А. С. Пушкин" с класен ръководител гГаля Кирова и Мария Ставрева учиха и се забавляваха на 21 март в Националния археологически музей, използвайки играта чрез своите мобилни телефони, запознаха се със съкровищата, които музеят пази. Те бяха посрещнати от Весела Герчева – автор на проекта и ръководител на екипа от специалисти по музейно дело и гейм дизайнери, създал MiMU, и от директора на Национален археологически институт с музей – БАН доц. д-р Христо Попов.
В обиколката се включи и Биляна Генова, директор на дирекция "Култура" на Столичната община. Свързвайки технологиите с културното наследство, MiMU предлага иновативен поглед към научната информация, превръщайки я в достъпна и интригуваща игра за малките посетители. Вложен в дигиталната игра, той насърчава нов поглед към музейните експонати, създава активни преживявания и забавни посещения на българските музеи и галерии.
Потребителите получават възможност да намерят, опознаят и споделят различни културни забележителности в града, както и да решат разнообразни загадки, свързани с тях. Откривателите печелят точки и трупат своя лична колекция от предмети като награда за своята наблюдателност и ентусиазъм.