До края на миналата седмица дадохме справки за извършеното по аварийните дейности за отстраняването на най-неотложните щети, нанесени от бедствието, което сполетя общината през миналата седмица. Това заяви пред журналисти зам.-кметът на Смолян инж. Мариана Цекова, предаде репортер на Радио "Фокус" - Смолян. "Прогнозните цени, за да продължим само аварийките сме ги дали, сега готвим подобни количествено-стойностни сметки, но те излизат след готови проекти. Само на 4 места сме продължили да работим, а на останалите сме спрели. Цифрата за превантивните дейности е такава, каквато е непосилна за общината, а следващата за отстраняване на всички щети, е още по-страшна“, отбеляза инж. Цекова.

Тя подчерта, че изключително зле е пътят към село Мугла. "Проблемът е голям и сега не се вижда всичко, защото има сняг. Стесненият участък е изровен в момента, това е в началото на селото. Дървеният мост срещу горското стопанство в селото е компрометиран. В селото няма асфалт, реката течеше през къщите. Както е главната улица на селото, от другата страна на реката имаше малък път и вече го няма. Много пропадания има по цялото трасе. Всички дерета текат. Канавките по пътя към селото вече ги няма. Най-големият проблем на този път са отводнителните съоръжения. Вече асфалт почти няма по пътя и в селото“, обясни инж. Цекова. Тя допълни, че в първите дни след бедствието те са снабдявали населението с хляб, но след отмяната на бедственото положение, точно в определени дни на хората се доставят хляб и продукти с високопроходима техника. На въпрос, колко ще струва цялостното изграждане на пътя до селото, инж. Цекова отговори, че са поискали 30 млн. лв.

По думите на зам.-кмета, щетите в община Смолян са много. "В село Чеплят вече няма асфалт и път, между селата Букаците и Чеплят няма път, Горово беше откъснато и е възстановен достъпът до него, но иска много работа. По асфалта на пътя от Смилян до Сивино са зейнали кратери. Голям е проблемът в село Стойките – няма улица, която да не е засегната, водопроводи, триетажна къща се събори от активизирано свлачище. Тя е откъснала подхода на част от улицата, защото плочите са на улицата и е прекъснат водопровода, а за да се случи ремонтът, тези материали трябва да се извозят“, посочи инж. Цекова.

Тя уточни, че са работили по щетите във всички села. "Пътят от Широка лъка до Солища и Стикъл има изключително много пропадания. Направен е есента, а сега е в това състояние. Парите, които трябва за да се възстановят са много. Не бях виждала възрастни хора да плачат, но видях и това в село Гела, когато разчиствахме свлачището. Толкова кубици пръст се изсипаха на пътя, чистеше се и отново се свличаше. Половината път от Широка лъка до Гела е затворен, защото сме оставили тази земна маса да поддържа пръстта, която идва отгоре. Хората се успокоиха като заваля снега и всичко замръзна. Очаква се обаче повишаване на температурите, а това не вещае нищо хубаво. Много са населените места, ние сме изключително изморени. Непосилно е ние да се справим с финансовия ресурс, който имаме“, подчерта инж. Цекова.

Тя добави, че пътят за село Киселчово става все по-зле. Там работата продължава, а проблемът идва от рудниците и отводнителните съоръжения, инертния материал тече до асфалта. Има мостове, които ги няма. В село Солища в горната махала вече нямат път, не може да стане със заскаляване.

"За всички тези щети трябват проекти и финансови средства. Очакваме в общината да пристигнат комисии, които на място ще оценят щетите и да дадат своите становища дали предвидените дейности са най-целесъобразни. Дано правителството да ни подпомогне, за да възстановим многобройните щети“, изрази надежда зам.-кметът на Смолян.

Нели ГЕРГЬОВСКА