Сто служители на ЮЗДП, пожарникари и военни са на терен и се борят с пожара на българо-гръцката граница. Това каза пред журналисти инж. Валентин Чамбов, директор на Югозападното държавно предприятие, предаде репортер на "Фокус".

"За съжаление това, която очаквахме сутринта – да има по-слаби огнища, не се потвърди. Доста активно гори. Усилията са насочени в източния фронт на пожара. Надявам се днес да се включат и шведските, и испанските самолети, които са с по-висока товаровместимост. Това ще ни помогне в голяма степен, защото ръчният труд на терен е труден и не достатъчно ефективен", каза още той. 

От думите му стана ясно, че се правят просеки и се търсят подходящи места за това. 

"Авиоборбата ще ни помогне за окончателното загасяване на пожара. 18 дни гасим пожара и когато има и самолети, и хеликоптери, гасенето е по-активно. Пожарът е на 2-3 км от село Голешево. Мисля, че няма да стигне до там. Пожар от два километра не може да стигне така бързо. Имаме готовност, ако се случи така, че пожарът добие такива размери, да евакуираме хората с полицията и пожарникарите", уточни инж. Чамбов. 

По данни на системата "Коперник“ са изгорели около 20 хил. дка и от двете страни на Славянка – и в Гърция, и в България. 

"На наша територия има около 4 дка площ. Има засегнати гори и част от парка. След края на пожара ще кажем точните цифри. Щетите са не само материални, но и дълговечни и се преодоляват трудно в годините, но ще направим необходимото. Чакаме следобед испанските самолети. На терен сега са шведските. Утре смятаме да има още специализирана техника, която бе на пожара в Сенокос. Това ще ни позволи да сме по-активни на терен. Техниката е високо проходима и носи голям обем вода за по-малки огнища за гасене. Техниката е от ДГС – Самоков", поясни директорът на Югозападното държавно предприятие. 

Заместник областният управител Христо Ангелов от своя страна добави, че проблемът в планината Славянка е на източния фронт. 

"Пожарът навлезе в ниска растителност от хвойна и много трудно се изграждат тези минерализовани ивици. Опитат се служителите да предотвратят разрастването му, но нощем огънят се възобновява. ЗИЛ-131 пристига, който е с помпа с високо налягане и по-тънки маркучи дълга линия около 800 м. И ако може да поддържа налягане на тази денивелация, ще се опитаме да гасим с него", обясни той.

По думите му огромен проблем е сухото време, топлото време и липсата на дъжд. 

"Изнемогваме, но хората се държат. Ротират се служителите. Ще издържим! Бъдете сигурни! Доброволците не могат да се включат навсякъде в пожара, защото в динамичната площ хората трябва да се обучени и трябва да знаят как да реагират", отбеляза Ангелов.