Инвитро програмата на Община Варна, която осигурява финансиране за двойки с репродуктивни проблеми, е посочена като добра практика в категория "Социална отговорност“ от Института по публична администрация /ИПА/, предаде репортер на Радио "Фокус" - Варна . Община Варна е една от първите общини внедрили програмата за финансово подпомагане за лечение на семейства и лица, живеещи на семейни начала с репродуктивни проблеми. По данни на дирекция "Здравеопазване" през 2021 година по програмата са родени 32 бебета, като броят им от 2015 г. до 2021 г. е общо 112.

На регионално ниво партньори на Община Варна са Фондация "Искам бебе" и експерт по репродуктивно здраве от общинската АГ болница "Проф. д–р Д. Стаматов". Всяка една община може да внедри и приложи наложената от Община Варна практика по отпускане на финансови средства за лечение на семейства и лица, живеещи на семейни начала с репродуктивни проблеми, посочват от ИПА.

Преди внедряване на практиката двойките с репродуктивни проблеми в България са около 145 000, сочи медийно проучване. Смята се, че всяка шеста двойка или около 15 % от двойките имат трудности в зачеването. Стерилитетът може да се дължи както от страна на жената, така и от страна на мъжа. Програмата на Община Варна цели финансово да подпомогне двойките, се посочва още в сайта на ИПА.

Програмата разполага с необходимите стратегически документи: "Правила за отпускане на финансова помощ от община Варна за лечение на безплодие на семейства и лица, живеещи на семейни начала с репродуктивни проблеми на територията на община Варна", утвърдени със Заповед на Кмета на община Варна; протоколи от проведени заседания на Общински съвет – Варна; практиката е насочена към семейства и лица, живеещи на семейни начала с репродуктивни проблеми.

Съгласно параметрите, кандидатите трябва да отговарят на следните критерии:

- двойките във фактическо съжителство и семействата, следва да са български граждани и поне единия от кандидатите да притежава постоянен адрес на територията на община Варна през последните 2 години;

- да нямат задължения към община Варна и данъчни задължения към държавата;

- да са с непрекъснати здравноосигурителни права;

- да не са поставени под запрещение или криминално проявени лица, да не са осъждани за умишлени престъпления от общ характер, независимо от последвала реабилитация;

- да са семейства или двойки, живеещи на семейни начала.

Стъпките за реализацията и внедряването на добрата практика са: кандидатите подават искане по образец до кмета на община Варна, заедно с приложени документи, които се депозират лично или чрез пълномощник на гише "Здравеопазване" в Община Варна. Процедурата е облекчена - от кандидатите не се изискват свидетелство за съдимост, документ за платени здравни осигуровки, наличието или отсъствието на задължения, които се проверяват по служебен път. Постъпилите искания се приемат и проверяват за съответствие от служител в дирекция "Здравеопазване". Същият завежда исканията в деловодната система на Община Варна. Депозираните искания за финансово подпомагане се разглеждат и одобряват от комисия, назначена със заповед на кмета на общината. След това комисията се произнася с решение за всяка преписка като се изготвя протокол, който се внася от дирекция "Здравеопазване“ до председателя на Общински съвет – Варна. Окончателните размери на финансовите средства за лечение на безплодие на семейства и лица с репродуктивни проблеми, живеещи на семейни начала, се определят с решение на Общинския съвет.



Информирането на лицата, подали искане става по 2 начина: чрез уведомление на интернет страницата на община Варна и писмено. Лицата, които са одобрени за отпускане на финансова помощ, подават искане (Приложение 3) до кмета на община Варна, с което да се потвърди изплащането на сумите, които реално са изразходвани от заявителите по приложените им изследвания, манипулации, медицински услуги, процедури.

Със средства до 2000 лв., предвидени в бюджета на община Варна се финансират следните дейности: изследвания, медицински услуги и манипулации и процедури.

Изследвания:

- първоначални изследвания за поставяне на диагноза, вземане на решение за АРТ чрез инвитро оплождане и др.;

- изследванията, необходими като минимум съгласно Наредба №28 / 2007 г. за дейности по асистирана репродукция;

- изследвания извън посочените в Наредба № 28 / 2007 г. за дейности по асистирана репродукция.

Медицински услуги и манипулации:

- консултации и прегледи при специалисти по акушерство и гинекология и специалисти, работещи в областта на репродуктивното здраве;

- индукция на овулацията и/или КОХС с кломифен цитрат, ароматазни инхибитори, гонадотропни хормони;

- ембриоредукция;

- генетични изследвания;

- овоцитна донация;

- различни техники и процедури за подготовка на маточната лигавица за успешен трансфер и имплантация на ембрионите;

- техники за получаване на сперматозоиди (PESA, TESA, TESE);

- имунологични вливания;

- имунологична биопсия;

- гинекологични операции и изследвания.

Процедури:

- двойки, които са изразходили 4 опита за ин витро процедури, финансирани от ЦАР;

- двойки, използвайки собствен генетичен материал, които са показани за ин витро на естествен цикъл при възраст на жената до 43 години;

- всеки клиничен случай при възраст на жената след 43 години за IVF цикъл със своя собствена контролирана овариална хиперстимулация се решава индивидуално след писмено становище от специалист;

- замразен ембриотрансфер;

- инсеминации и реинсеминации;

- криокенсервация на ембриони, яйцеклетки, сперматозоиди, овариална и тестикуларна тъкан.

Със средства до 3500 лв., предвидени в бюджета на община Варна се финансират следните процедури:

Двойки, които са показани за ин витро процедура с донорски генетичен материал (с донорска яйцеклетка или сперматозоиди): при жени с установени стойности на FSH над 12,5 и AMH е под 1,0; при мъже с установени проблеми на сперматогенезата, доказани с две спермограми от различни лицензирани клиники по репродуктивна медицина на територията на Република България и не по-стари от 6 месеца към датата на подаване на искане.

- медицинска документация, становище от лекар–специалист по АРТ, че двойката не може да извърши АРТ–процедура със собствен генетичен материал и е включена в донорска програма;

- двойки, които са показани за ин витро процедура с донорски генетичен материал при възраст на жената до 48 години.

Одобрената за изплащане парична сума на двойката-заявител, се отпуска след представяне на първичен счетоводен документ и медицинска документация от лечебно заведение. Средствата се превеждат чрез банков превод в левове по посочена банкова сметка на заявителя.

Практиката принадлежи към социалния сектор.