Инвеститор от Пловдив: Тези хора виждали ли са пиролизна инсталация?
© Фокус
Подготовката за реализирането на проекта досега е отнело две години и половина. Осигурено е финансиране от българска банка в размер на 1 980 000 лева, обезпечени със златни активи и собствените домове на инвеститорите. Ако ОбС приеме декларацията, написана от млад човек, който се занимава с музика, въпреки че законът е изпълнен, екоинспекцията може да спре изпълнението на проекта от морална гледна точка, опасява се инж. Терзиев.
"Тези хора виждали ли са пиролизна инсталация? Виждали ли са жив работник?" - попита експертът, който има над 20 години опит в индустрията.
Инсталацията за рециклиране на гуми е по немска технология. Подобни съоръжения има във Франция, Великобритания, Испания, Португалия, Словения, Полша. Преди три години пловдивската фирма заедно с холандски партньор е пуснала в експлоатация подобна инсталация до пристанището в Ротердам.
В България няма нито една рециклираща инсталация, въпреки че има няколко сдружения, чиято дейност е свързана с рециклирането на отпадъчни продукти от гуми и държавата им плаща по 330 лева на тон. Проблемът в България е неправилна техническа експлоатация и пример за това са биоинсталацията в село Труд и екологичният завод в София, коментира Терзиев.
Старите автомобилни гуми имат 400 години период на полуразпад и единственият начин е да се оползотворят. На отпадъка трябва да се гледа като на ресурс, защото преди два месеца в Дубай беше взето решение до 2050 г. да се спре използването на нефт в 200 страни. Пловдивската фирма вече има покана да стане член на BASF, които искат да купят нейния продукт и от него да правят друг, което представлява кръгова икономика.
На пресконференцията Терзиев обясни защо Пловдив има нужда от такава инсталация и защо тази инсталация е екологично чиста и няма да замърсява града.
Досега фирмата е получила редица сертификати от български институции, предстои издаване на разрешение от МОСВ. След това пълната документация се представя в Агенцията за химически продукти в Брюксел и срещу такса от 100 000 евра след 3 месеца се получава отговор и т. нар. Reach сертификат.
"Има Директива на ЕК, според която всички страни трябва да рециклират гуми, пластмаци, каучуци, което е много важно. Пловдив има остра нужда от такава инсталация, защото всяка година се получават 7000 тона стари гуми. 80% от автомобилите в града са над 10 години, те изхвърлят тези гуми и трябва да се рециклират" - коментира Терзиев.
Заводът, който планира да изгради фирмата, ще се намира на "Кукленско шосе" 15. За сравнение, във Виена подобна инсталация за рециклиране се намира в центъра на града.
Цялата пресконференция гледайте в прикаченото видео