Стефан Радев и зам. кмета Стоян Марков.
Поводът на срещата, инициирана от самия посланик, е затвърждаването и развиване на българо-китайските отношения, укрепването на местния обмен и сътрудничество и опознаване на културните забележителности на територията на областта.
Пред гостите бяха представени инвестиционния потенциал на региона и приоритетите за развитие на икономиката му.
"От дълго време слушам за Сливен и се радвам, че имам възможност да посетя този хубав град! Бих искал да се запозная с повече аспекти от града и да обсъдим възможности за бъдещо сътрудничество. Мисля, че тази среща е едно чудесно начало за установяване на сътрудничество в различни области. Местното сътрудничество е съществена част от българо-китайските отношения. Те биха могли да изиграят ролята на мост за развиване на приятелски отношения с китайски провинции и градове“, отбеляза китайският посланик. Той допълни, че развитието на двустранните отношения създават добра база, като подчерта, че България е втората държава в света, която признава и установява дипломатически отношения с Китай. Дун Сяодзюн изрази очаквания, че през 2024 г., когато ще се честват 75 години от официалното установяване на българо-китайските дипломатически връзки, двете страни ще организират съвместно празнични мероприятия по този повод.
На срещата бе акцентирано и върху евентуалните възможности и стимулите за местния бизнес от двустранното сътрудничество.
"В този бързо развиващ се свят, възможностите за сътрудничество стават все по-големи и по-важни за икономическото и социалното развитие на отделните региони. Смятам, че трябва да направим всичко възможно да използваме добрите ни отношения и те да служат като мост между двете страни, така че това да се усеща от хората, като подобряване на благосъстоянието им и възможностите, които имат“, подчерта Стефан Радев. "Искаме да обърнем внимание на възможностите, които Сливен дава за китайски компании. Ще се радваме, ако можем да бъдем мост между инвеститори и от двете страни, които да изграждат съвместни проекти, добри за бъдещето на Сливен и неговите жители, както и на партньорите ни в Китай“, посочи още градоначалникът. Той изтъкна и добрите отношения на Общината с Българо-китайската търговско-промишлена палата.
В рамките на деня делегацията ще посети средновековната крепост "Туида“, Националния музей на текстилната индустрия и фирма "Фрукто".
Посещението в Сливен е част от планираните от посланика визити на територията на Република България.
Негово Превъзходителство Дун Сяодзюн, извънреден и пълномощен посланик на Китайската народна република в България е на посещение в Сливенска община. Той бе посрещнат от кмета