Интересна изложба в Русе разкрива как прилепитге се ориентират в мрака
© РИМ - Русе
Русенският музей е една от първите институции в страната, отбелязващи Международната нощ на прилепите. Още на 3 октомври 2003 г. музеят става част от VII Международна нощ на прилепите, заедно с Група за изследване и защита на прилепите към Националния природонаучен музей при БАН и с експертната помощ на д-р Теодора Иванова, за да се стигне до 2024 г., когато се проведе двадесет и осмото издание.
Изложбата представя музейните активности, посветени на прилепите през годините. Инициативите имат за цел да разкажат по увлекателен и достъпен за посетителите начин малко познати факти за летящите бозайници: какво представляват, как се хранят, по какъв начин се ориентират в тъмното. Включването на аудиториите и акумулирането на знания под формата на забавни казуси, създава предпоставки за повишаване ангажираността на хората към проблемите на прилепите, тяхното опазване и защита. Изложбата визуализира забавни моменти от проведените през различните издания работилници, тематични ателиета, пърформанси, и театрални постановки.
В България се срещат 33 от възможните 35 вида прилепи в Европа. Летящите бозайници са изключително полезни, защото се хранят с насекоми, които нанасят вреди в селското стопанство. Прилепите в градовете помагат в борбата с комарите, като един прилеп може да изяде до 1000 комара на вечер. Естественото местообитание на прилепите са пещерите. В пещерата "Орлова чука“ в Русенско се срещат десет вида, сред които са голям и малък подковонос, южен подковонос, подковонос на Мехели, голям нощник и остроух нощник – много от тях познати на публиките на Русенския музей от многобройните игри и ателиета в различните издания на Международната нощ на прилепите.