Интересна археология около "Брезовско шосе" в Пловдив
© Plovdiv24.bg
"Това е праисторическо селище, при хилядолетно обитаване на което има много културни напластявания. Хората се бъркат, че ние търсим някакво погребение и царско съкровище. Такива няма. Тук е праисторическо селище, което е в много добро състояние. Всъщност ние проучваме няколко последователно съществуващи праисторически селища от епохата на късния неолит и от калколита - това са краят на VII-мо хилядолетие до V-то хилядолетие преди новата ера" - обяснява Иванов.
Плоската селищна могила Яса тепе 1 всъщност е северното предградие на предисторическата земеделска общност, формираща се около и на Трихълмието. "Брезовско шосе" е прерязало могилата, стъпвайки върху нея. Почти цялата й площ е застроена с временни и по-трайни постройки, унищожавайки по този начин много от праисторическите следи.
Могилата е с размери при основата над 350 метра. Заема площ от повече от 95 декара и е имала височина 10 м. Селището възниква както почти всички праисторически селища - на речна тераса, покрай река Пясъчник, на 2 км от пълноводната и плавателна по онова време река Марица. За първи път се споменава в монографията на Димитър Цончев от 1938 г., а през 60-те години на ХХ век праисторикът Петър Детев започва да я проучва.
Активните археологически проучвания се подновиха след като започна работата по реконструкцията на водопровода и канализацията и изграждането на Северния обходен колектор, които са част от Водния проект в район "Северен". Археолозите работят на терен паралелно със строителната фирма - след като машините разкрият в дълбочина определен сектор, първо те проучват обекта.
На място са намерени запазени цели керамични съдове. В изгорелите жилища учените се натъкват на съдове пълни с овъглено зърно и с други хранителни продукти. Открити са голям набор от покъщнината и инвентара на праисторическото население, сред които инструменти от камък, рог и кремък.
"Намираме и много предмети на изкуството и духовния живот - животински и човешки антропоморфни фигурки, украшения от различни видове раковини, от камък, от мрамор" - изброява Иванов.
Голяма част от находките ще бъдат показани в специална изложба напролет в Регионалния археологически музей в Пловдив.
Иначе археологическият екип продължава и в момента да е на терен, въпреки неприятните климатични условия. Разрешителното за работа е за цялата календарна година и учените са на обекта дори в студени дни, когато времето позволява и не вали.
Проучванията в централния сектор в северната част вече са приключени за тази година. Сега се работи в южния сектор на могилата, където в самата периферия е праисторическото селище. Целта на учените е да приключат проучването на този участък до пускането на следващата напречна улица, за да може максимално да улесним работещите на територията на Брезовско шосе.
По договор строителната реконструкция на "Брезовско шосе" трябва да бъде завършена до края на 2023 г. Заради археологическите проучвания е договорено удължаване на срока с една година.