На кръгла маса в Смолян обсъдиха проблемите със свлачището на Смолянски езера, предаде репортер на "Фокус“. Форумът на тема "Механизми на взаимодействие и нови технологии в инструменталния мониторинг на свлачищата в Родопския регион“ бе иницииран от Филиал – Смолян на Варненския свободен университет "Черноризец Храбър“. В дискусията взеха участие и представители на академичната общност на университета, ръководството на община Смолян, ръководители на държавни институции, работодателски организации в Смолян и студенти.

При откриването, кметът на Смолян Николай Мелемов заяви, че е оптимист, че след форума, институциите заедно ще намерят решение на проблема със свлачищата в региона. По думите му, заради голямото по мащаби свлачище, което се разпростира от Смолянските езера, преминава през квартал "Каптажа“ в Смолян и стига до река Черна, една голяма част от територията на община Смолян е трудно използваема. "Радвам се, че филиалът на ВСУ "Черноризец Храбър“ в Смолян реши да включи като част от инициативите за отбелязването на своята 25-та годишнина кръгла маса, посветена на проблемите със свлачищата в района. Надявам се след проведената среща в бъдеще да намерим финансиране и да решим големия проблем със свлачищните процеси“, допълни Мелемов.  

Доц Пържанова отбеляза, че провеждането на подобни обществени обсъждания в полза на населението на Родопския регион са част от образователните политики на ВСУ "Черноризец Храбър“, Филиал – Смолян.

Областният управител на Смолян, Захари Сираков подчерта, че не само в община Смолян, а и в цялата област има проблеми свързани със свлачищни процеси. "Надявам с помощта на лицата, които се занимават с научна дейност на днешната дискусия институционално да се повдигнат въпросите и да се търси решение. Тези проблеми са доста сериозни за всяка една от институциите и трябва заедно да търсим тяхното решение“, каза още Сираков.

Председателят на Общински съвет – Смолян, Димитър Кацаров добави, че това е сериозен проблем, който пречи на инвеститорите, които искат да инвестират в района. "Където има свлачищни процеси, процедурите са сложни и скъпи като обследване, геоложки проучвания и доклади и утежняват финансовата част на обекта и строителните изпълнения“, поясни Кацаров.

Геологът инж. Андрей Тахчийски даде подробна информация за огромното по мащаби свлачище в Смолян. "При площ от 740 хектара, дълбочина от 100 метра – това свлачище излиза извън всякакви класификации по Наредба 12 и наредбите в Западна Европа. Това е грандиозно свлачище и няма аналог не само в нашата страна. За неговото проучване трябват много средства, включително сондажи, геодезични наблюдения и геоложки проучвания. От миналогодишното проучване се оказа, че свлачището се състои от огромни скални блокове, разделени с междусвлачищни зони. Тези лабилни зони, които са шест, са основният проблем и опасност. Останалата част са относително стабилни огромни скални блокове, върху които може да се строи, без да се прилагат в детайли изискванията на Наредба 12 за строителство в свлачищни райони“, уточни инж. Тахчийски и показа нагледно последиците от огромното свлачище, като наклонени сгради и електрически стълбове, както и пропадания на пътя.

Зам.-кметът на община Смолян, инж. Марияна Цекова предостави на всички ключови участници и заинтересовани страни инструменти, информация, технически опит за неблагоприятните геодинамични процеси и явления в Родопския регион. "Самото свлачище, както ни каза инж. Тахчийски няма как в цялост да се укрепи. Мониторингът за предварително известяване на такива ситуации, които бяха възникнали е много добро предложение“, посочи инж. Цекова. Тя изрази надежда, експертите присъстващи на форума да дадат съвет по какъв начин община Смолян да си изгради такъв мониторинг за определени свлачищни територии, където са най-големите инвестиционни намерения.

Зам.-кметът на Смолян уточни, че ще подготвят искане за промяна на Закона за устройство на територията и съответно може би съвсем нов закон или допълнителна наредба, които да се приемат от бъдещите народни представители, за да може да реши този проблем.