Днес Младежки общински съвет – Стара Загора и клуб по "Киберсигурност и етично хакерство“ към ППМГ "Гео Милев“, с подкрепата на Център за подкрепа за личностно развитие и Община Стара Загора, организират инициатива КиберБУДНИ 2. Тя ще се състои в залата на Младежки дом, предаде репортер на "Фокус"

"С оглед на постоянния растеж на използването на цифровите технологии сред младежите смятаме, че е от изключителна важност да заложим основите на една по-висока киберкултура сред българското население, а чрез събитието ще постигнем точно това“, казват организаторите.

Младежката инициатива ще се състои се от две части като първата е насочена към учениците от 5 до 7 клас от училища в Стара Загора, а темата е "Безопасно общуване в социалните мрежи". Под формата на дискусии и беседи, те ще овладеят знания и умения за безопасно използване на интернет пространството. За по-интересното представяне на темата е предвидено участието на гост – лектори, специалисти в сферата на киберсигурността.

Втората част е предназначена за ученици от 8 до 12 клас от професионални, профилирани и средни училища в Стара Загора. Участниците ще бъдат разпределени в 9 екипа по време на регистрацията. Всеки екип ще получи тема от един от следните раздели: "Безопасното общуване в социалните мрежи", "Финансова сигурност в киберпространството" и "Имплементация на AI технологиите и Internet of things". Всяка група ще има ментор, който ще запознае своя екип с темата, която му е възложена. Целта на всяка група е в рамките на 10 минути да подготви важни за младежите въпроси, които да бъдат зададени към гостите, професионалисти в сферата на киберсигурността .

Водещи на събитието ще бъдат Ралица Бояджиева, ръководител на клуб по "Киберсигурност и етично хакерство“ към ППМГ "Гео Милев“  и Никола Кирилов – кмет на Млада Загора 2023/2024 г.

Според най-новите данни от изследване на "Галъп интернешънъл“, младежите прекарват средно 5-8 часа на ден в социалните мрежи, като повече от една трета от тях са ставали жертва на кибертормоз. По тази причина в дискусиите ще се наблегне на това как младите трябва да общуват помежду си и към кого могат да се обърнат ако се превърнат в жертва. Нарастващ е и броят на юношите, които са били подведени от злонамерени потребители в Интернет пространството и са изгубили голяма част от своите спестявания. Нужно е да се обърне внимание на честото използване на изкуствения интелект и въвеждането му в образованието и ежедневието, което става чрез Internet of things. Тази сфера, която е много динамична, крие много опасности, особено за учениците, тъй като те несъзнателно дават достъп до своите лични данни.