Има ли реално замърсяване на въздуха в Русе и защо е спорът между граждани и екоинспекцията?
©
И тепърва ще стават повече дните с превишение на нормите, тъй като времето застудява и много хора отново избират отоплението на твърдо гориво.
Русенци обаче смятат, че въздухът е силно запрашен и сега, а печките няма да бъдат причина за усложнения.
"Надали е само от дървата и въглищата замърсяването. Автопаркът не е първа младост, повечето автомобили са над 20-годишни", коментира Бисер Енчев, предаде БНТ.
По данни на измервателните станции в последните 2 години няма превишаване на броя на дните с наднормени нива на фини прахови частици, допустим според наредбата. Отчита се и намаление на концентрацията им. Последното отчетено превишение е от 7 ноември – 55 микрона при допустими 50.
"Нямаме тези високи концентрации, които сме имали предните години – над 2-3 пъти превишение на нормата. Сега превишенията са максимум 1,00 – 1,2 пъти. Тоест това показва, че има едно подобрение и в горивната база от населението", заяви Христо Милков, експерт в РИОСВ - Русе.
Официалните данни обаче не успокояват русенци, защото се притесняват, че всеки ден дишат прашен въздух. Разминаването в данните и наблюденията на русенци екоинспекторите обясняват с начина, по който измервателната станция работи.
"Тя замерва като цяло качеството на въздуха в град Русе. Това, което тя отчита, е релевантното за града. Тези строежи, ремонти, които се извършват в града, наистина предизвикват прах, за което следва общината да прави проверки, но те са локални", каза още Христо Милков, експерт в РИОСВ - Русе.
Във вторник Община Русе кани гражданите на обсъждане трябва ли и къде да се премести мобилната станция за мониторинг на въздуха, която също като тази на екоинспекцията не отчита замърсяване.