Истински празник подготвя Регионален исторически музей "Стою Шишков“ – Смолян, в Нощта на музея на 13 май, когато входът ще е бъде свободен. Това каза за "Фокус“ директорът на музея, Валентина Василева. Тя уточни, че културната институция за 15-ти път се включва в тази прекрасна европейска инициатива, която представя музеите в различна светлина.

Много богата е програма в Нощта на музея в Смолян. "Посетителите ще бъдат изненадани още преди да влязат в сградата, тъй като на 13 май на фасадата на музея, ще изгрее една икона. Това е иконата на Исус Христос – Цар на царете и велик архиерей от 16 век. Тя е един от над 100 експоната, които ще могат да бъдат видени в изложбата "Християнски ценности“. Тя включва икони, гравюри и фотографии и ръчно гравирани седефени пана, както и накити и предмети от сребро. Всички те са от колекцията на Дом на изкуствата  - Устово, който е основан от Петър Пиронков. Той е син на големия български живописец – Енчо Пиронков. Получава своето образование в Държавната художествена академия в Рим и се твърди, че е ярък последовател на експресивния стил на своя баща, като създава физиономична образност и сюжетност на творбите си“, поясни Василева. Според изкуствоведи, Петър Пиронков е сред най-изтъкнатите български съвременни майстори на четката. Голямата му страст е колекционерството и тази изложба ще представи колекция, събирана повече от 20 години.

"За него колекционерството е фамилна традиция и в голямата си част ценностите са купувани от международни аукциони във Франция, Италия, ЮАР и други страни, за да бъдат върнати в България. Така и изнесените извън страната ни големи християнски богатства са върнати в нашата родина. Иконите са български и са от старите предели на България – от Атон, от Беломорска Тракия и Македония. Те датират от XVI-ти век, до края на XIX-ти век и съдържат творби на Търновската, Тетевенската, Самоковската  иконописни школи и от тази на Беломорска Тракия. Някои са в автентичния си вид – повече от половината, а другите са реставрирани. Панагиите – това са медальони, които йерарсите носят са от XIX-ти век, повече са от Йерусалим, а някои са от България. Уникалното в тях е, че са изработени от седеф. От една единствена мидена черупка, а всъщност са толкова големи, колкото най-големите образци в света въобще и са от големи майстори. Най-голямата е с диаметър 18 см. Изобразените на панагии сюжети са Рождество Христово, Благовещение, Вход Господен в Йерусалим, Тайната вечеря, Разпятие Христово, Възкресение Христово и още много други. Гравюрите и щампите са изключително ценни и представителни за този вид българско възрожденско християнско изкуство. Те са от Самоковски и Рилски майстори, някои са от Атонските манастири, печатани във Венеция и повечето са публикувани в каталога "Възрожденски щампи и гравюри“ на проф. Ефтим Томов. Това е най-пълното научно изследване и представяне на българската графика в нейното развитие. Някои от гравюрите са колорирани ръчно – това наистина ги прави наистина уникални и всяка от тях е оригинална. Две от гравюрите са отпечатани и върху плат. Били лична собственост на първия фотограф направил снимките на Левски, Стефан Караджа, Панайот Хитов, Ангел Кънчев, Ильов войвода и други. В изложбата ще могат да бъдат видени още и вотиви – оброчни фигурки, дарявани на църквата в израз на молитва и надежда за изцеление“, разказа Василева.

Тя допълни, че освен впечатляващата изложба, в Нощ на музеите ще може да се чуят и видят три концерта. Първи ще бъде концерта "Фолклорна магия“ на фолклорна група "Звъника“ при НЧ "Кирил Маджаров 1866“ – Устово. Формацията е създадена е в началото на 2017 г. от голямата родопска певица Сийка Иванова, корепетитор е Никола Кокушаров. С голям ентусиазъм, те изпълняват както изворен, така и обработен фолклор. В репертоара им са включени песни от всички фолклорни области на България.  

На следващо място много интересна част от програмата ще бъде концертът "Светлината на музиката“ на саксофониста Валентин Генчев. "Той е една изключително интересна творческа личност, който заедно със своята съпруга вече живее в Арда. Той е наш съгражданин и се надявам да вземе участие в творческия живот не само на града, но и на страната след като дълги години е живял и работил в Испания. Той има богата и много успешна кариера не само като саксофонист, но и като оперен певец, работил е в Пловдивската опера, с Врачанската филхармония, с Хора на пловдивските момчета и с много други формации, с които имат и международни турнета. Имал е изяви в най-големите Мадридски театри. Става член на единствения по рода си биг бенд само от саксофонисти, с който участва на международни фестивали. В нашата музейна програма той ще представи самостоятелен концерт, в който има както джазови пиеси, евръгийни, блусове, танга, валсове и други. Това ще е много интересна изява“, подчерта директорът на музея.

Една вокална група "Приятели“ към Центъра за професионално и личностно развитие ОДК – Смолян ще бъде специален акцент в програмата. Музикалният педагог е Пламена Седянкова, корепетитор и музикален аранжор е Иван Пичуров. Те ще представят концерта "Моя прекрасна страна“ с репертоар, който съдържа популярни и забавни песни. "Много се радваме, че те ще представят и една авторска песен на своите ръководители, която се е превърнала във визитна картичка на групата, а тя носи името на формацията "Приятели““, посочи Василева.

Кулминацията на Нощ в Музея ще бъде програмата "Смях и фокуси с Ненчо Илчев от Момчиловци“. Зрителите го познават като един от най-талантливите и обичани актьори у нас, който е от родопското село. "Той е наш земляк, завършва гимназия в Смолян, а след това и НАТФИЗ в класа на проф. Стефан Данаилов. От 1997 година работи в Театър "Българска армия“. Става много популярен най-вече с участието си в комедийното шоу "Комиците“. Той се е обучавал при илюзиониста мистър Сенко и оттам че е получил като дарение голяма част от неговия реквизит, сега голямата мечта на актьора е да направи първия музей за илюзионно изкуство в Европа в родното си село Момчиловци“, допълни Василева.

Нощта в музея ще завърши с музейно кино, което ще представи "Борис. Покръстването“, като идеята е да има тематична връзка с началото на вечерта и изложбата "Християнски ценности“.

Нели ГЕРГЬОВСКА